British Shorthair Cinsi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Avrupa’nın en eski kedi ırkları arasında bulunmaktadır. Eski zamanlarda Roma’dan Britanya’ya getirilen British Shorthair zaman içinde yerli ırklar ile melezlenerek evcilleştirilmiştir. Bu kedi ırkı avcı özelliklere sahip olmasından dolayı eski zamanlarda evlerdeki haşere ve zararları yok etmek amacıyla kullanılmaktaydı.

BRİTİSH SHORTHAİR ÖZELLİKLERİ

Oldukça tatlı bir görünümü olan British Shorthair özellikleri arasında pek çok ilginç nitelik yer almaktadır. Bu kedi farklı renk özelliklerinde olabilmektedir. Çikolata ve lavanta rengi, Himalaya modeli ile bu modelin karışımı, ayrıca melez kedilerinde kendilerine özel renk farklılıkları bulunmaktadır. Oldukça yumuşak ve sık tüylere sahip olmasının yanı sıra kulakları büyük ve kafası yuvarlak hatlara sahiptir. Bakır ve altın renkleri arasında değişen büyük ve iri gözlere sahip bulunmaktadır. Kaslı bir vücuda sahiptir ve geniş göğüs özellikleri yanı sıra patileri büyük ve yuvarlaktır. 10 ile 14 sene arası yaşamaktadır. British Shorthair ırkı kedilerin dişileri 5-8 kilogram, erkekleri ise 6 ile 10 kilograma kadar ulaşabilmektedir.

BRİTİSH SHORTHAİR BAKIMI

Evde beslenen British Shorthair bakımı konusunda belirli noktalara dikkat edildiği sürece sahiplerini fazla zorlamamaktadır. Kısa olan tüyleri sayesinde fazla düğümlenme problemi yaşamamaktadır. Sadece tüy kusmaması ve dökmemesi amacıyla taranması gerekmektedir. Tombul olmaya müsait olan kedinin beslenmesi konusunda dikkatli olmak ve kilo almasını engelleyici aktiviteler yaptırmak gerekmektedir. Özellikle dişileri kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya daha müsait hale gelmektedir. Kuru ve kaliteli mamalar ile beslemek bu konuda daha avantajlı olmaktadır. Tabi kilo almasını engellemek için günlük oyun aktivitelerini artırmakta gerekmektedir.

BRİTİSH SHORTHAİR KARAKTERİ

Sahipleri ve çevreyle ilişkileri açısından British Shorthair karakteri sorun yaratacak özellikler barındırmamaktadır. Saldırgan ve agresif özellikleri bulunmamaktadır. Ev ortamına düşkün ve dışarı çıkmaya çok meraklı olmayan ırklar arasında yer almaktadır. Sessiz ve sakin yapısıyla dikkat çekmektedir Çocuklu ortamlarda rahatlıkla tercih edilebilecek kediler arasında bulunmaktadır. Oyun istedikleri zaman aktifleşirler fakat fazla kurcalanmayı sevmezler. Ev içerisinde kendi yaşam alanında hareket etmeyi oldukça severler. Kedi özellikle de çalışan kişiler için sıkıntı çıkarmayacak özelliklere sahiptir.

Sizde British Shorthair sahiplenmek isterseniz; Satılık British Shorthair adresine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir