Cane Corso Özellikleri ve Bakımı

Yaşam Süresi: 9/12 yıl

Köken: İtalya

Ağırlık: 45-50 kg

Boy: 60-68 cm

Kullanımı: Bekçilik ve Avcılık

Cane Corso köpek ırkları son derecede güçlü ve sağlamdır. Kas yapıları oldukça kuvvetlidir. Bu ırklar dayanıklı, çevik, zeki ve kemikleri gelişmiş köpeklerdir. Tüy yapısı ise, incedir. O yüzden sık sık tarama istemez ve bakımları kolaydır. Ancak Cane Corso ırkları içgüdüsel avlanma ve koruma yeteneği olmasından dolayı erken yaşlarda eğitilmesi gereklidir. Profesyonel bir şekilde sosyalleştirilmelidir. Cane Corso köpekleri genel olarak sevgi dolu, sadık ve çocuklarla iyi anlaşır. Dış görünüşleri her ne kadar saldırgan dursa da, eğitildikleri sürece ev ortamına ayak uydurabilirler ve diğer canlılarla iyi geçinirler.

CANE CORSO BAKIMI

Cane Corso köpeklerinin bakımı son derecede kolaydır. Tüyleri kısa ve ince olmasından dolayı sık sık tarama gerektirmez. Dökülen tüylerini toparlamak adına ara sıra fırçalayabilirsiniz. Bu ırkların beslenme düzeni oldukça önemlidir. Öğün aralarını iyi belirlemeli ve aynı saatlerde yemek vermeye özen göstermelisiniz. Aksi halde vücutlarında şişkinlik gibi sorunlar meydana gelir. Aynı zamanda bu ırkların gün içerisinde egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır.

CANE CORSO KARAKTER YAPISI

Cane Corso köpekleri yetenekli, sadık ve sahibine düşkün ırklardır. Ayrıca koruyucu, zeki ve akıllıdır. Ancak bu ırklar genel anlamıyla sabırsız, çabuk sinirlenen ve kendinden emindir. Bu sayede bekçilik konusunda son derecede başarılıdırlar. Cane Corso köpekleri agresif yapıları yoktur. Fakat gerektiği durumlarda sahiplerini ve ailesini korumak amacıyla sinirli davranışlar sergileyebilirler.

CANE CORSO EGZERSİZ İHTİYACI

Cane Corso ırkları atletik vücutları vardır. Kas ve kemik gelişimleri için düzenli olarak egzersizleri yapılmalıdır. Ev ortamında rahatlıkla bakılabilir. Ancak her gün düzenli olarak minimum 1 saat spor yaptırılmalı ve köpeğinizle zaman geçirmelisiniz. Dayanıklı bir ırk olmasından dolayı uzun koşu ve yürüyüş yaptırabilirsiniz. Yeterli alan sağlandığı sürece apartmanda da bakılabilir. Cane Corso köpekleri sahipleriyle oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. O yüzden köpeğiniz ile beraber top oynayabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz. Böylelikle günlük egzersiz ihtiyaçları da karşılanmış olacaktır.

Eğer sizde bir Cane Corso sahibi olmak istiyorsanız; Satılık Cane Corso adresine gidebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir