Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı

Yaşam Süresi: 10-15 yıl

Irk Boyutu: Küçük Boy

Boy: Erkek ve Dişi 30 – 33 cm

Ağırlık: Erkek 5-8 kg Dişi 5-8 kg

Köken: İngiltere

Küçük ve sevimli bir köpek cinsi olan Cavalierin kafatası düzdür ve burnu konik bir yapıya sahiptir. Gözleri yuvarlak fakat dışa doğru çıkıntılı değildir. Kulakları uzun ve düşük olmasının yanı sıra tüylüdür. Tüy yapısı, ince, uzun, düz ya da hafif dalgalıdır. Koku ve görme duyusu oldukça geliştiğinden av yetenekleri sayesinde av köpeği olarak kullanılır. Belli yaşın üzerindeki çocuklar ile iyi anlaşır ve oyunlar oynayabilir. Cavalier King Charles türü bu köpekler hassas bir yapıya sahip olduklarından dolayı, Cavalier King Charles özellikeri ve bakımı konusunda yeterli derecede bilgi sahibi olunması büyük önem taşır.

BAKIM

Cavalier King Charles’ın haftada birkaç kez fırçalanması gerekir. Banyonun sadece gerekli olduğu durumlarda yaptırılması gerekir. Cavalier King Charles’ın kalp ve bel kemiği ile ilgili hastalıklara yakalanma durumları da vardır. Yaşları ilerledikçe kafataslarında kapanan bir nokta vardır fakat bunun herhangi bir riski yoktur. Birleşik ayak tırnakları olması herhangi bir hastalığa yakalandığı anlamına gelmemektedir. Anestezi ve sıcak havaya karşı duyarlı olabilirler.

EGZERSİZ İHTİYACI

Cavalier King Charles çok kolay egzersizlerden büyük keyif alır. Kolay egzersizler arasında yürümek ve iç mekanda oynanan oyunlar yer alır. Aynı zamanda kendisini kolaylıkla birlikte yaşadığı ailenin aktivitelerine adapte edebilir. Gördüğü küçük hayvanları kovalama eğilimi vardır. Bu nedenle dışarıda gezdirilirken tasma ipi kullanılmalıdır.

KARAKTER YAPISI

Cavalier King Charles aile ile vakit geçirmeyi seven bir köpek türüdür. Neşeli, oyuncu ve oldukça akıllıdır. Bu nedenle kişilerin rahatlıkla yanlarında gezdirebilecekleri ve zamanlarını paylaşabilecekleri bir ırktır. Çok sık havlama davranışı pek göstermezler. Genel olarak uyumlu olurlar ancak inatçı, çekingen ve cesaretsiz de olabilirler. Cavalier King Charles’ın eğitimi kolaydır ve itaat eğitimine de başarıyla yanıt verir. Diğer köpek türleri ve petlerle iyi anlaşır. Coşkulu olduğu durumlarda heyecanla kuyruk sallar. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve özellikle sahibi tarafından ilgi görmekten çok hoşlanır. Ev ortamında çok aktif olmadığından bahçeye çıkışına da izin verilmelidir.

Eğer sizde bir Cavalier King Charles sahiplenmek isterseniz; Satılık Cavalier King Charles adresini ziyaret edebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir