Chow Chow ( Çin Aslanı ) Özellikleri ve Bakımı

Yaşam Süresi: 8 – 12 yıl

Irk Boyutu: Orta boy

Boy: Erkek ve dişi 43 – 51 cm

Ağırlık: Erkek ve dişi 20 – 32 kg

Köken: Amerika

Birkaç milyon yıl öncesine kadar dayanan fosilleşmiş köpek kalıntıları ile benzerlik gösteren bir yapıya sahiptir. Tahmini olarak M.Ö. 206 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip olan bir türdür.

BAKIM

Uzun tüylü bir köpek cinsi olduğundan dolayı Çin Aslanı bakımı oldukça dikkatli yapılmalıdır. Tüylerin düzenli bir şekilde taranması, uzun ve dikine görüntüsünün sağlanması açısından önemlidir. Mevsimsel geçişlerde yoğun bir şekilde tüy dökme davranışı gösteren bu tür, alt kürkünün bu dönemlerde özellikle bakım istediği cinsler arasında yer alır. Gerektiği dönemlerde kuru şampuanlama işleminin de bakım açısından yapılması gerekir. Gün içerisinde tüylerinin 2 ya da 3 kez taranması önemlidir.

EGZERSİZ İHTİYACI

Egzersiz dönemi orta derecede olan köpek cinslerinden bir tanesi olan Çin Aslanı, doğuştan kendi mantığı ile hareket etmeyi bildiğinden ötürü sahibini bu konuda zorlamaz. Kendi vücut yapısını en iyi şekilde tanıyan cinslerden bir tanesidir. Gün içerisinde egzersiz yapabileceği bir kaç top ya da sopa ile bu ihtiyacı giderir. Çin Aslanı, karakteristik özellikleri bakımından sahibine karşı itaat etmeyen cinsler arasında yer alır. Bu nedenle egzersiz ihtiyacı duyduğunda sahibine kendisi gelir.

KARAKTER YAPISI

Genellikle uslu bir köpek türü olmasına rağmen bazı durumlarda aksi ve koruyucu tavırlar sergilemektedirler. Ciddi bir görünüme sahip olan bu köpek türü, bağımsızlığına düşkündür. Genellikle tek bir kişiye bağlanma davranışı gösteren ve ailenin diğer üyelerine de saygılı bir mesafede duran Çin Aslanı, dominant bir ırktan gelir. Bu nedenle de dominant bir sahibe ihtiyaç duyar. Doğuştan inatçı bir karakter yapısına sahip olan Çin Aslanı, itaat etme konusunda sahibini oldukça zorlar. Çoğunun kayış ya da tasmayı kabul etmediği bilinmektedir. Bu köpek türünün karakter yapısı genellikle yetiştirilme tarzına göre şekillenmekte ve sahibinin tutarlı bir davranış sergilemesi gerekmektedir.

Eğer sizde bir Chow Chow sahiplenmek isterseniz; Satılık Chow Chow adresine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir