Doğru Köpek Beslenmesinin Önemi

Beslenme faktörü köpeklerin sağlığını korumada en önemli unsur olarak ortaya çıkıyor. Köpekler doğru beslenmediği sürece çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabiliyor. Köpek mamaları ve doğru beslenme yöntemleri ile köpeklerin sağlıklı kalması mümkün oluyor. Çoğu köpek sahibinin köpekleri doğru miktarda beslemenin önemi konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı görülüyor. Köpeklerin sağlıklı olması için köpek sahiplerinin bu konuda gerekli bilgileri öğrenmeleri gerekiyor.

Köpekler İçin Hangi Gıdalar Tehlikeli Olabilir?

İnsanların ve pek çok hayvan cinsinin yediği gıda maddeleri köpekler için risk oluşturabiliyor. Köpeklerin farklı bir metabolizmaya sahip olmaları bu riskin temel nedeni olarak ortaya çıkıyor. Bu gıdaların birçoğunun köpeklerde hafif sindirim problemlerine ve hatta ölümlere neden olduğu da görülüyor. Bu hususlar göz önüne alındığında balık kılçıkları, hayvan kemikleri, kafeinli maddeler, çay, kahve, çikolata, bebek maması, bozuk gıdalar ve şekerli gıda türündeki gıdaların köpeklerin sağlığı açısından ciddi tehlike oluşturduğu ortaya çıkıyor.

Erişkin Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Erişkin köpekler açısından beslenme, ırk, metabolizma, aktivite ve sahibinin yaptığı seçime göre farklılık gösterebiliyor. Erişkin köpeklerin beslenmesinin her gün aynı saatte yapılması gerekiyor. Ayrıca her zaman temiz su bulundurulması gerekiyor. Diğer taraftan erişkin köpeklerin doğru beslenmesini anlamak için bazı hususlar da bulunuyor. Öncelikle kaburgaların gözle görülmemesi gerekiyor. Ayrıca kaburgaların elle yoklandığı zaman hissedilmesi gerekiyor. Kaburgaların devamında bulunan bel çevresinin de belirgin olması gerekiyor.

Yavru Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Yavru köpeklerde hem normal büyümeyi hem de gelişmeyi sağlayacak besin ihiyacı, erişkin köpeklere oranla daha fazla bulunuyor. Bu yüzden yavru köpeklerde besin açısından doğru ve dengeli diyetlerin kullanılması gerekiyor. Bu aşamada yavru köpeklerin beslenmesinde et, vitamin, mineral ve herhangi bir ek maddeye ihtiyaç duyulmuyor. Genel olarak küçük yavruların günde en az 3 kez beslenmesi ideal olarak görülüyor. Yavru köpekler 4 veya 5 aylık olduklarında beslenmeleri iki öğüne kadar düşebiliyor. Yavru köpeklerin beslenme aşamasında daima temiz su bulundurulması büyük önem taşıyor. Ayrıca köpeğin kabında sürekli mama bulundurulmaması da gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir