Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Yaşam Süresi: 10 -12 yıl

Irk Boyutu: Büyük boy

Boy: Erkek 56 – 61 cm, dişi 51 – 56 cm

Ağırlık: Erkek 27 – 36 kg, dişi 25 – 32 kg

Köken: İngiliz Adaları

Köpek cinsleri arasında oldukça popüler olan Golden Retriever, aslen avcılıkta kullanılan ve kuşları bulup getirmesi için tercih edilen bir köpek türüdür. Çok hoşgörülü olduğundan ötürü baş etmesi kolaydır.

Bakım

Çit ve düz tüylü olmak üzere ikiye ayrılan tüy seçenekleri Golden Retriever cinsinin bakımını kolaylaştırır. Alt tüy kısımlarına dikkat edilerek gün içerisinde iki kere tüylerinin taranması bakımı için yeterlidir. Mevsim değişimlerinde orta derecede tüy döken bu köpek cinsi, sahibine bakımı konusunda sıkıntı çektirmez. Göz, kulak, burun gibi muayenelerinin belirli periyodlarda yaptırılması bakımı için önemli aşamalardan bir tanesidir. Ev ortamında da bu gibi alanları bakımı pamuk yardımı ile yapılabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Golden Retriever cinsi köpekler günlük egzersiz ihtiyacı duyan cinsler arasında yer alırlar. Halk arasında oyun köpeği olarak bilinen bu cinsin gün içerisinde ev ya da bahçe ortamında oturması kemik yapısı açısından iyi değildir. Çoğunlukla sopa ya da topla oynayan bu köpek cinsi, egzersizi nispeten kolay olan türlerden bir tanesidir. Top getirme alışkanlığını doğuştan edinen Golden Retriever, kolay kilo alan bir tür olduğu için egzersiz ihtiyacının gün içerisinde belirli bir saat boyunca yapılması gerekir.

Karakter Yapısı

Karakter yapısına bakıldığı zaman ırk özelliklerinden kaynaklı olarak; sevgi dolu, uysal, zeki, sadık, nazik, sahibini memnun etmeye hevesli, kendisine güvenen, aktif ve yüzmeyi seven bir köpek cinsi olduğu söylenebilir. İz sürücülük ve bekçilik konusunda doğuştan yetenekli olan bu köpek cinsi, ılıman iklimlerde yaşamayı sever. Sportif bir karakter yapısına sahip olduğundan ötürü atiklikleri ile bilinirler. Golden Retriever cinsi köpek türü, minimum orta boyutlu bir evde yaşayabilmektedir. Genellikle bahçe ve yeşillik ile iç içe olmayı seven köpek türlerinden bir tanesidir. Yellow Retriever ya da Russian Retriever isimleri ile de bilinirler.

Eğer sizde bir Golden Retriever sahiplenme istiyorsanız; Satılık Golden Retriever adresine girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir