İran Kedisi Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Tarihte bilinen en eski kedi türlerinden bir tanesi olan İran kedileri, kedi severler arasında büyük bir üne sahiptir. Persian adı ile de bilinen bu ırkın neredeyse her kedi ırkında bir parçası bulunmaktadır. 17 yüzyılda, adından da anlaşılacağı gibi İran’da ortaya çıkan bu ırk, tamamıyla doğal mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Bu güzel ve sevimli ırkın Avrupa ile tanışması ise 1600’lü yılların başında olmuştur.

İRAN KEDİSİ ÖZELLİKLERİ

İran kedileri genellikle sakin karakterleri ve sessiz mizaçları ile bilinir. İran Kedisi özellikleri itibariyle insanlarla sürekli temas halinde olmaktan ve kucakta oturmaktan büyük keyif alır. Ortalama 3 ila 6 kilo arasında ağırlıkta olan İran Kedileri, 10 ila 15 yıl arasında değişen bir ömre sahiptir.

Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısına sahiptirler, kalkık bir görünüme sahip, kısa ve üstten basık olan burun yapısına sahiptirler. Göz yapıları ise iri, yuvarlak ve oldukça kabarıktır.

Küçük kulakları ile dikkat çeken bir ırk olan İran Kedileri’nin öne doğru hafif eğik kulakları vardır. Güçlü beden yapıları vardır ve basık bir görünüme sahiptirler. Bacakları kalın ve kısadır. Uzun tüylere sahip olan İran Kedileri’nin vücutları ile orantılı, fazla uzun olmayan kuyrukları vardır.

İRAN KEDİSİ BAKIMI

Diğer kedi türlerine oranla İran Kedisi bakımı biraz daha titizlik gerektirmektedir. Tüylerinin her gün fırçalanması gereken İran Kedileri, ölü tüylerini yutmaları halinde bağırsak problemleri yaşamaya yatkın bir ırktır. Yumuşak bir fırça ile tüylerinin taranması hem ona zevk verecektir hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Temizlikleri ve sağlıkları açısından ayda bir kere yıkanmaları önerilen İran Kedileri’nin yıkanmayı sevmeyenleri de mutlaka olacaktır. Bu kediler için de kuru şampuan kullanılması önerilmektedir.  

İRAN KEDİSİ KARAKTERİ

Oyuncu yapısı ile dikkat çeken bir ırk olan İran Kedisi karakteri itibari ile diğer hayvanlarla ve çocuklarla oldukça kolay dostluk kurabilir. Şefkat ve sevgi gördüklerinde aynı şekilde karşılık veren İran Kedileri sakin ve sessiz bir karaktere sahiptir. Atlayıp zıplamayı pek sevmedikleri için evde bakım açısından ideal bir karakteri vardır. Pek fazla özgürlük düşkünü değillerdir ve evcil bir yapıya sahiptir.

Eğer sizde bir İran Kedisi sahiplenmek isterseniz;  Satılık İran Kedisi kategorisine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir