Islak Mama seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kediler tat ve koku alma duyguları çok gelişmiş olan hayvanlardır ve bu nedenle de mama yerken seçici olduklarını da görebilirsiniz. Kedinizin severek yiyeceği aynı zamanda gerekli vitamin ve mineralleri alacağı mama seçimini dikkatli olarak yapmalısınız. Kediler etobur hayvanlar olarak bu noktaya dikkat edilmesi şarttır ve onlar için ıslak mamamı yoksa kuru mamamı daha faydalı olacağı konusunda en doğru bilgiyi veterineriniz verecektir.

Çok fazla su içmeyen kediler için en uygun mama ıslak mamadır. Protein ve yağ oranı yüksek mamaların tercih edilmesi doğru olacaktır. Karbonhidrat açısından zengin içerikli mamaların fazla kullanılmaması kedinizin obez olmaması için şarttır.

Kedi Maması Seçimi Neden Önemlidir?

-Kedinize vereceğiniz mama onun sadece karnını doyurmasını değil aynı zamanda gelişimini de sağlayacaktır. Bu nedenle de seçim yapmadan önce veteriner ile görüşmeli ve onun önerileri doğrultusunda mama almalısınız. Reklamlarda yer alan besleyici mama ve kedinizin çok seveceği mama gibi sözlere aldırmayın ve sizin kedinizin özel olduğunu unutmayın.

-Mama seçiminde kedinin ağırlığı, yaşı, kilosu ve cinsi çok önemlidir. Bunları göz önünde tutarak mama seçimini yapmanız gerekmektedir. Daha genç kediler protein ve yağ ağırlıklı olarak beslenmesi gerekirken daha yaşlı kedilerin yağ oranı düşük olan mama ile beslenmesi gerekmektedir. Kedinizin kilosunun fazla olması halinde ise bir diyet programı kesinlikle uygulanmalıdır. Bu diyet programını veterineriniz ile birlikte yapmalı ve kedinizin sağlığını düşünerek mutlaka uygulamalısınız.

-Kediler sevmedikleri mamayı yemezler bunun için önce aldığınız mamadan bir miktar mama koymalı ve onun tatmasını sağlamalısınız. Kedi bunu yerse sevdiği anlaşılır bir süre bekledikten ve kedinizde bir sindirim sorunu oluşmadığı takdirde bu mamayı vermeye devam edebilirsiniz.

-Kedinizin sağlıklı ve uzun bir ömrü olması için düzenli olarak veterinere götürmeli ve gerekli sağlık kontrollerinden geçirmelisiniz. Ayrıca kedinize ev yemekleri vermemelisiniz. Mideleri hassas olduğundan kedilere asla bozulmuş mama ve yiyeceklerin verilmemesi gerekmektedir. Kediniz bu yiyeceklerden yediği takdirde zehirlenme ve hasta olması gibi durumlar ortaya çıkabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir