Kedi Gribi Nedir? Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı insanlar gibi kedilerde de görülen bir hastalıktır. Kedi gribi denilen kedilerin soğuk algınlığı sorunu yetişkin kedilerde az görülmesine rağmen yavru kedilerde daha sık görülür. Bu yazımızda sizlere kedi gribi nedir, nasıl geçer sorularına cevap vereceğiz. Kediniz girip olduğunda bunun size bulaşmasından endişe etmenize gerek yoktur. Kedi gribi sadece kediden kediye bulaşır ayrıca sizin gribinizde kedinize bulaşmaz. Kediniz grip olduğunda onun bir an önce iyileşmesi için mutlaka veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Sizlerin kedisinin kedi gribi olduğunu nasıl anlarsınız sorusunun cevabı ise aslında belirtilerinin insanlarda ki gibi olduğunu bilmelisiniz. Yani burun akıntısı, yaşlı gözler, tahriş olmuş boğaz, kas ağrısı ve halsizlik şeklinde kendini göstermektedir. Yetişkin kediler girp olduğunda bunun çok daha kolay olarak iyileştiği bilinmekle birlikte yavru kedilerin ağır griplerde özellikle gözlerinde kalıcı hasarlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kedi Gribi Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Kedinizin girip olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken onu veterinere götürmelisiniz. Veterinerde ağzından alınacak tükürük örneği ile girip teşhisi koyulmaktadır. Bunun yanında kedi gribinin özel bir tedavisi yoktur. İnsanlarda olduğu gibi antibiyotik tedavisi iyileşme sürecinde etkili olacaktır.

Bunun yanında kediniz grip olduğunda onun bakımı konusunda dikkatli olmalısınız. Örneğin burnu tıkalı olduğu için koku alamayacağı için ona daha yoğun aromalı mamalar almalısınız. Su içmesi konusunda onu teşvik etmelisiniz. Grip nedeniyle yaşayacağı aşırı su kaybının telafi edilmesini sağlamalısınız.  Ağız içinde yara varsa mama yeme konusunda sorun yaşatacağı için yumuşak krema kıvamında yiyecekler, süt gibi içecekler onun beslenmesinde kullanılabilmektedir.

Kedinizin burnu akıyorsa onu sık sık silmeli ve gözünde tahriş olmaması için gözlerini sık sık tuzlu su ile temizlemelisiniz. Ona yaptıracağınız buhar banyosu da ciğerlerinin açılmasını sağlayacaktır. Isıttığınız suyun buharını koklamasını sağlayabilir ya da siz banyo yaparken onu yanınıza alarak banyoda oluşan buhar ile buhar banyosu yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kediniz evde yalnızsa ve dışarı çıkmıyorsa onun kedi gribi olması pek mümkün değildir. Kediden kediye bulaşan bu hastalıktan korunmak için ise onun hasta kediler ile bir araya gelmemesini sağlamalı hasta kediler ile aynı kaptan mama yemesini ve su içmesini önlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir