Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Bir kediniz var ve hangi kedi kumu almanız gerekiyor ama piyasa da çok sayıda kedi kumu markası ve çeşidi olması nedeniyle karar vermekte gülük çekiyor olabilirsiniz. Yazımızın detaylarında kedi kumu nasıl seçilir sorusuna yanıtlar vereceğiz. Bu aslında sizden çok kedinizin vereceği bir karar denildiğinde çok abartıldığını düşünmemelisiniz. Çünkü kediler kendilerine ait karakterleri olan ve seçici hayvanlardır. Kedi kumu konusunda da farklı tercihleri olabilmektedir. Bu nedenle aldığını kedi kumu kediniz tarafından sevilmediğinde yeni bir marka ve çeşit denemeniz yararlı olmaktadır.

Kedi kumu seçerken aslında bilmeniz gereken önemli bir nokta kedilerin büyük parçacıklı kedi kumlarından pek hoşlanmadıkları olmalıdır. Kediler büyük parçacıklı kumlarda kendilerini rahat hissetmez ve ince parçacıklı olmasını tercih ederler. Küçük parçacıklı olan kumlar ise kedilerin tüy ve patilerine yapışabilmekte bu da kedi sahipleri için bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kedi kumu kullanımının artması ile birlikte doğal kedi kumlarından başka artık bir de yapay kedi kumları üretilmektedir. Bu yeni üretilen kedi kumlarının sıvıyla temas ettiğinde topaklanma özelliğinin olması nedeniyle de kedi sahipleri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Yeni nesil kedi kumları arasında bir de slika jel adı verilen kumlar bulunmaktadır. Bu kumun içinde bulunan özel jel sıvı ile temas ettiğinde kokuyu yok etmektedir ve günde birkaç defa karıştırılması yeterlidir.

Kedi kumu tercihi yaparken kedinizin sağlığına ve elbette hijyene de dikkat etmeniz gerekmektedir. hijyen açısından da doğal kedi kumlarının tercih edilmesi yararlı olacaktır. Doğal kedi kumları kedi sahipleri tarafından da en çok tercih edilen çeşit olarak bilinmektedir.

Doğal Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Doğal kedi kumları üç çeşit olarak bilinmektedir bunların isimleri ise bentonit, diatomit ve sepiyolittir. Bu kedi kumlarının hijyenik olması ve ayrıca kullanımının da kolay olması ile en çok kullanılan kumlar olarak bilinmektedirler. Bu kumlar arasında en çok tercih edileni ise toz oranı en az ve topaklanma özelliğinin olması nedeniyle en çok tercih edilen bentonit olmaktadır. Kedileriniz için her zaman onların kendilerini rahat hissedecekleri kaliteli kumları tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir