Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Kedilerin sağlıklı beslenmeleri için onların sağlıklı beslenmesi için gerekli olsan vitamin ve minerallerin içinde olduğu hazır kedi mamaları bulunmaktadır. İlk kedi mamasının üretimi 19. Yüzyılın sonlarında yapılmış ve 1950 yıllarında ise yaygınlaşmıştır. Kedi mamalarının tercih edilme nedenlerinin başında dayanıklı ve hazır olmaları gelmektedir. Direk olarak kediye verilmekte ve kedinin sağlıklı beslenmesi sağlanmaktadır. Bu yazımızda sizlere kedi maması çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kedi mamaları yaş ve kuru olarak iki çeşit üretilmektedir. Yaş mamalarda çeşit ve aroma sınırlı olarak bulunurken kuru mamada ise aroma çeşidi daha fazla olmaktadır. Mamalar kedilerin farklı ırkları için de özel olarak üretilebilmektedir. Kedinizin cinsine özel kedi maması bulunması halinde bunu tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Kedi mamaları balı, ciğer et aromalı olduğu gibi ayrıca vejeteryan olan kedi mamaları da bulunmaktadır. Fazla kilolu kediler için de özel diyet mamaları bulunmaktadır.

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi maması çeşidinin oldukça fazla olması ile seçim yaparken zorluk çekmeniz normal olacaktır. Bunun yanında mama seçiminde izlediğiniz reklamlar değil kedinizin sağlıklı beslenmesine önem vermeli ve veterineriniz ile görüşerek kedinizin içeriğinde nelerin olduğu mamayı yemesi gerektiği konusunda fikir almalısınız. Genç kediler için protein ve yağ içerikli mama tercih ederken yaşlı kediler için kilo sorunu olmaması için yağı az mamaları tercih etmelisiniz.

Sağlık bakanlığının onayını almış ve üzerinde içeriğini açık olarak yazan mamaları tercih etmeniz kedinizin sağlıklı beslenmesinde etkili olacaktır. Kedilerin tat alma ve koku duyguları gelişmiş olduğundan dolayı her mamayı yemeyeceklerdir. Mama seçimini aslında kediniz yapacaktır tadını beğenmediği mamayı yemeyecektir.

Kedi mamalarının raf ömürleri 2 ile 3 yıl arasındadır. Bunun yanında açıldıktan sonra ise iki ay içinde tüketilmeleri gerekmektedir. Kediler bozulmuş ve kötü kokan mamayı yemeyeceklerini bilmelisiniz. Farkında olmadan yemeleri halinde ise sağlık problemleri yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Kedilerin ihtiyaç duydukları protein ve yağ gibi maddeleri doğru oranlarda almaları için kedi maması ile beslenmeleri gerekmektedir. Onlara asla evde ki yemeklerinizden vermemeli ve aşırı kilo almamaları içinde aşırı beslemekten kaçınmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir