Kedi Ödül Maması Nasıl Verilmelidir?

Kedinin eğitimi ve söz dinlemesinde kedi ödül mamasının önemi büyüktür. Kedinizin söz dinlediğinde ya da doğru bir hareket yaptığında vereceğiniz ödül maması seçerken dikkatli olmalısınız. Tıpkı normal mama seçerken olduğu gibi vitamin ve mineral bakımından kedinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yaşına, kilosuna ve cinsine uygun kedi ödül mamaları kedinizin sağlıklı beslenmesini sağlayacağı gibi onun hoşuna gidecek ve ayrıca eğitimin başarısını da arttıracaktır. Bu yazımızda kedi ödül maması ve ödül maması hangi durumlarda verilir konu başlıklarına değineceğiz.

Kedi ödül maması seçerken besleyici olmasına önem verirken tuz oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Tuz oranı yüksek mamalar kedinin susamasını ve doğal olarak daha çok su içerek idrar yapmasına neden olacaktır. Bu durumda sıkıntı yaratacaktır. Kediler için sizlerin yediğiniz ev yemekleri de bir çeşit ödül mamasıdır ve bunları verdiğinizde de kendilerini ödüllendirilmiş hissedeceklerdir. Kedinizin bu ödül mamasına fazla alışmamasına dikkat etmelisiniz aksi takdirde normal mamasını yemeyecek ve ödül maması yeme konusunda ısrarcı olacaktır.

Kedi Ödül Maması Nasıl Verilmelidir?

Kediniz doğru bir hareket yaptığında ona vereceğiniz ödül maması ölçüsü konusunda dikkatli olmalısınız. Kedinize haftada 2 ya da 3 kez ödül maması vermeniz yeterli olacaktır. Ödül mamasını mutlaka günlük mamasını yemesinin ardından az bir miktar olarak vermelisiniz. Ödül maması yemek için günlük mamasını yememesi durumunda bunun doğru olmadığını ona göstermeli ve ödül mamasını vermemeli günlük mamasını yemesi konusunda ısrarlı olmalısınız.

Kedinizin ihtiyaç duyduğu sevgi ve ilgiyi ödül maması vererek karşılayacağınız sanmamalı bunun yerine ona gerçek anlamda sevgi ve ilgi göstermelisiniz. Kediniz vereceğiniz ödül mamasını değil sizin onu okşamanızı ve birlikte oyun oynamanızı tercih edecektir. Ödül mamasını sadece ödüllendirilmesi gerektiğinde vermelisiniz.

Kediler çok ısrarcı olabilen hayvanlardır bu nedenle onların ısrarlarına ve yalvarmalarına aldırmamalı ödül maması verme konusunda ölçülü olmalısınız. Birlikte eğlenirken ya da ona numaralar öğretmeye çalıştığınızda doğru yapması halinde ödül maması vermeniz ile bu onu teşvik edecektir. Obezite sorunu olan kedilerde ödül maması verme konusunda aşırı bir dikkat gerekmektedir. Vereceğiniz ödül mamaları onun daha çok kilo almasına neden olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir