Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerin kendilerine ve çevrelerine zarar vermemeleri için tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Bunun yanında kedilerin tırnak kestirme konusunda pek de sıcak oldukları söylenemez ve pek çok kedi sahibi kedilerinin tırnaklarını kesme konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu pek çok kedi sahibinin yaşadığı bir sorunken aslında kedinizin tırnağını sorunsuz olarak da kesmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için bazı yöntemler bulunmakta ve bunları uygulamanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere kedi tırnağı nasıl kesilir sorusuna yanıt vereceğiz.

Kedinizi yavruyken aldıysanız bu dönemde tırnağını kesmeye başlamanız ile buna alışmasını sağlayabilirsiniz. Kedinin tırnağını kesmek için en uygun zaman ise onun mama yedikten sonra üzerine ağırlık çöktüğü uyku zamanı olacaktır. Onu sakinleştirin ve kucağınıza alarak sıkıca kavrayın ve tırnağını bu şekilde kesin.

Kedinizin Patilerini Okşayın

Kedi tırnağı kesmeden önce onun bir patisini elinize alın ve okşamaya başlayın. Yavaşça okşayın ve patisini geri çeker ve buna izin vermezse de ısrarcı olmayın ve patisini sabit tutmasını bekleyin. Tekrar patisini elinize alın ve okşamaya başlayın tırnaklarının ortaya çıkmasını sağlayın ve bunun ardından ona ödül maması verin. Her iki patisi için de aynı işlemi yapın ve onun tırnak makasından korkmasını önleyin. Tırnak makası ile ilk tanışmasında korkmaması için tırnak makasının arasına bir çubuk makarna koyun ve önce bu makarnayı keserek sesine alışmasını sağlayın.

Kedi çok gergin olması halinde tırnak makasının üzerine bir ödül maması koyun ve onu yemesini sağlayın. Bu şekilde tırnak makasının kötü bir şey olmadığını ona hissettirin ve ardından patisinin üzerine hafifçe bastırarak tırnağının ortaya çıkmasını sağlayın ve ardından da kesmeye başlayın. Tırnakların kesilmesi bittiğinde ona yine ödül maması verin ve onu ödüllendirin.

Tırnak Etini Kesmemeye Dikkat Etmelisiniz

Kedinizin tırnağını keserken etini kesmemeye dikkat etmelisiniz bu olduğunda tırnağı kanar ve canı yanar. Kedinin tırnağının sadece beyaz olan kısmını kesin dibindeki pembemsi olan bölümü ise kesmeyin orada kedinin damarları bulunmaktadır ve kesilmesi halinde kanayacaktır. Kedinizin tırnağını asla onun ergin olduğu zamanlarda kesmemelisiniz. Kedinizin sakin olduğu zamanlarda kesmeye dikkat etmeli ve ayrıca bütün tırnaklarını aynı anda kesmemelisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir