Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız boşluğunda olan her türlü lezyon ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra mide ile alakalı problemler de ağız kokusuna yol açar. Kedilerde ağız kokusu nedenleri?

Kedilerde ağız kokusu nedenleri sorusunun cevapları olarak, epulis denilen diş etinde oluşan üremeler nadir olarak kedilerde oluşabilir ve ağızda kötü kokuya neden olur. Beslenme önemli bir etkendir. Kötü kokulu yiyecekler tüketilmesinden dolayı geçici bir ağız kokusu yaşanır. Kedilerde en çok rastlanan hastalıklardan Enfeksiyöz Rhinotracheitis’de ağızda kötü koku oluşturur. Ağız içinde, diş ve diş etlerinde, yutakta, dilde oluşan yaralanmalar, lezyonlar, enfeksiyonlar ağızda kokuya neden olmaktadır. Bundan dolayı diş ve diş etlerinde, yutakta, dilde, ağız içinde oluşan bu yaralar tedavi edilmelidir.

Belirtileri

Kedinin dişlerinde çok fazla miktarda kahverengilik, tatar ve enfeksiyonlu diş etleri oluştuysa kokunun sebebi diş eti hastalıklarıdır. Kedinin idrar yapması ve sıvı alması ile alakalı problemleri varsa, nefesi idrara benzer kokuyorsa böbrek hastalıkları düşünülebilir.

İştahsızlık ve kusma gibi şikayetlerde veteriner mide problemlerinden şüphelenir. Yavru kediler de çevrede yedikleri ve oynadıkları şeyler nedeniyle geçici ağız kokusuyla karşılaşabilirler. Veteriner, oluşan sorunları inceleyerek teşhis koyarak tedaviye başlar. Evde kedi besleyen bireylerden bazıları kedilerinin yaşlanmış olduğu düşüncesiyle ağız kokusu yaşadığını sanarak normal bir durum olarak görebilirler. Ama kesinlikle araştırılıp nedeni bulunmalıdır. Düzenli veteriner kontrolü ile bir sorun olduğunda erken teşhis imkanı sağlanmış olur.

Tedavisi

Kedilerde ağız kokusunun en sık olan sebebi parazitlerdir. Bundan dolayı ilk olarak kedinin parazit aşıları düzenli takip edilmelidir. Bunun yanında kedilerde olan bazı viral enfeksiyonlar ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Sadece parazit için değil bütün aşıların düzenli yaptırılması hastalıklar ve ağız kokusu için oldukça faydalıdır.

Başka bir sebep ise dişlerin arasında biriken yemek artıklarının oluşturduğu bakterilerdir. Bunun için yapılması gereken kedinin dişlerinin fırçalanmasıdır.

Kedilerdeki ağız kokusu diyabet, böbrek yetmezliği gibi birçok hastalığın belirtisi olabileceği için her sene düzenli bir şekilde veteriner kontrolüne götürülmeli ve oluşan bu belirtilerin nedenleri ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir