Kedilerde Ağrı Belirtileri

İnsanların en yakın can dostları arasında bulunan kediler günlük rutinleri içerisinde hareketli ve neşeli tavırlarıyla dikkat çeker. Fakat bunun aksinin yaşandığı durumlarda kedilerde ağrı belirtileri olduğu belirli özelliklere dikkat edilerek kolayca anlaşılabilmektedir.

Farklı Sesler Çıkarırlar

Kediler ağrı çektiğinde yaşadıkları acıya bağlı olarak çıkardıkları seslerde değişiklik göstermektedir. Normal zamanda görülen miyavlama sesleri yerini ağrılarının olduğunu vurgulayan sürekli miyavlama hırıltı, mırlama ve inleme tarzındaki seslere bırakır. Ayrıca çıkardıkları sesin tonajı da acı bir hal almaya başlar. Bu açıdan hayvan sahiplerinin kedilerinin normal zamandaki miyavlama sesleri ve hareketlerine dikkat etmesi ağrı çektiklerini anlamakta önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında çoğu hayvan sahibi kedilerinin sadece rahat zamanlarında mırladıklarını düşünse de kediler çoğunlukla ağrı çektikleri zaman mırlama sesi çıkarmaktadır.

Ağrı Çektikleri Bölgeyi Yalarlar

Kediler yaşadıkları ağrıya bağlı olarak sıkıntı hissettikleri vücut bölümünü sürekli olarak yalarlar. Bu yalama hareketi günlük kendini temizlemek için gerçekleştirdiğinden oldukça farklıdır. Çünkü sadece ağrı yaşadıkları bölgeyi tekrarlar halinde yalamaktadırlar. Ayrıca bu hareket ağrının daha yüksek hissedildiği zamanlarda o bölgeyi dişlemeye kadar gidebilmektedir.

Ruhsal Değişim Yaşarlar ve Rutinleri Değişir

Ağrı yaşayan kedileri fark etmenin diğer bir yolu da ruhsal değişimlerine dikkat etmekten geçmektedir. Çünkü kediler ağrı çektikleri zaman ruh halleri de değişime uğramaktadır. Genellikle etraflarına karşı aşırı ilgisiz, saklanma ihtiyacı hisseden, sahibine ya da çevresindekilere daha az sürtünen ve hatta daha az yaklaşan bir ruh haline bürünmektedirler. Kedilerin ruhsal durumundaki değişiklikler yanı sıra ağrı çektiklerinde günlük rutin davranışlarında da değişiklik görülmektedir.

Bu davranışları gözlemleyebilmek için sahiplerinin kedilerin gerçekleştirdiği günlük hareketlerin farkında olması gerekmektedir. Eğer ki kediler günlük olarak davrandıklarından farklı şekilde hareket ediyorsa, beslenme düzeni değiştiyse, yürürken ve hareket ederken vücudunda topallama yaşanıyorsa kedilerin sıkıntı yaşadığını anlamak gerekmektedir.

Ayrıca ağrı çeken kediler günlük rutinlerine oranla daha az ya da daha fazla uykuya ihtiyaç duyarak da sıkıntılarını belli etmektedir. Bunun yanı sıra kedilerin ağrı çektikleri süreç içerisinde etrafa ya da yüksek yerlere zıplamaya ne kadar istekli olup olmadığına da dikkat etmek faydalı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir