Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesi

Amfetamin bazı insanların çeşitli ruhsal ya da fiziksel sorunlarının tedavisinde kullanılan ve uyarıcı özelliğe sahip olan bir maddedir. Amfetamin her ne kadar sağlık amaçlı kullanılsa da uyarıcı etkisi nedeni ile yasal olmayan yollarla da alınıp satışı yapılmaktadır. Bu maddeye karşı hem kendinizi hem de evinizi paylaştığınız kedi dostlarınızı korumanızda fayda vardır. Kediler için bazı zehirleyici etkiler barındıran bu maddeye karşı her daim temkinli olmalısınız. Kedilerde amfetamin zehirlenmesi ile ilgili bilgi edinmek için de bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Amfetamin Zehirlenmesinin Görülen Etkileri Nelerdir?

Kedilerin bu maddeyi gereğinden fazla alması sonucu oldukça tehlikeli bir zehirlenme durumu yaşaması kaçınılmazdır. Bu maddenin alınması ile birlikte kedilerde, göz bebeklerinde büyüme, kusma, ishal, aşırı hızlı nefes alıp verme, kalp atışının hızlanması, sinirlilik hali ve koma gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu durumda mutlaka en yakın veterinere başvurmanız gerekmektedir. Alınan maddenin miktarına ya da geçen süreye bağlı olarak ne yazık ki kedinizi bu zehirlenmeden ötürü kaybedebilirsiniz. Bu yüzden erken teşhis ve müdahalenin bu zehirlenme durumunda oldukça fazla önemi vardır.

Kediler Amfetamin Zehirlenmesini Neden Yaşar?

Şayet dikkatli bir kedi dostu iseniz bu durumu kedinizin hayatı boyunca yaşamasına engel olabilirsiniz. Fakat bunun haricinde kedinizin ulaşabileceği bir yerde ve açık bir şekilde bıraktığınız ilaçlarınız kedinizin bu maddeyi almasına sebep olabilir. Kediler oldukça oyuncu ve meraklı bir canlıdırlar. Bu yüzden bazen dikkatsizlikler sonucu başlarına böyle dertler açabilirler. Amfetamine karşı köpeklere oranla daha az dayanıklı olan kediler bu zehirlenme sonucu geri dönülmez sonuçlara yol açabilirler. Bu yüzden kullandığınız ilaçların kedinizin ulaşamayacağı bir yerde olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

Amfetamin Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kedinizde yukarıda belirtilen durumlardan mevcut ise hiç vakit kaybetmeden en yakın veterinere gitmelisiniz. Kedilerde yabancı maddeden zehirlenme durumlarında zaman oldukça önemli bir faktördür. Erken teşhis ve müdahale ile kedinizi ölümden kurtarabilmeniz mümkündür. Veterinerinize amfetamin zehirlenmesinden şüphe ettiğinizi söylediğiniz vakit yapılan kan ve idrar testleri sonucu zehirlenme teşhisi konulunca bu durumun tedavisine hemen başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir