Kedilerde Anoreksi

En yakın hayvan dostlarımızdan biri olan kediler de tıpkı insanlar gibi bir takım yeme bozukluğu rahatsızlıklarından muzdarip olabilirler. Özellikle obezite ya da anoreksiya gibi yeme bozukluğu hastalıklarına yatkın olan kediler, tedavi edilmezlerse ciddi problemler yaşayabilmektedirler. Yaşça büyük kedilerde sıklıkla görülen yeme bozukluğu rahatsızlıkları kedinin cinsi ve ırkına göre de değişim gösterebilmektedir. Kedinizin maruz kaldığı stres ya da depresyon sonucunda ortaya çıkan kedilerde anoreksi hastalığı mutlaka uzman birileri tarafından tedavi edilmelidir.

Kedilerde Anoreksiya Belirtileri Nelerdir?

İştah kaybına bağlı olarak aşırı kilo kaybedilmesi olarak bilinen anoreksiya rahatsızlığı bir çeşit yeme bozukluğu olarak tıp literatüründe yer almaktadır. İnsanlarda da sıkça rastlanan bir ruhsal hastalık ve yeme bozukluğu olan anoreksiya kedi ve köpeklerde de sıkça görülür. Kedinizin anoreksiya olduğunu anlamanız için düzenli beslenme alışkanlıklarının ne denli dışına çıktığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kısa vadede fark edeceğiniz üzre iştahsız olan kedinizde anoreksiya başlangıcı olabilir. Bunun yanı sıra hızlı kilo kaybı, sarılık, ateş, aşırı halsizlik ve nefes darlığı gibi problemler baş gösterdiyse mutlaka veterineriniz ile görüşmenizde fayda vardır.

Kediler Neden Anoreksiya Olur?

Kedilerde anoreksiya gibi yeme bozukluğu rahatsızlıkları yaşlanma ya da stres odaklı meydana gelmektedir. Beslenme rutini bozulan, stresli bir hayata başlayan ya da terk edilen kedilerde sıkça görülen bu rahatsızlık yaşlı kedilerde de yaşa bağlı olmak üzre ortaya çıkar. Bu gibi stres odaklı durumların yanı sıra tümör ya da kalp yetmezliği gibi fiziksel problemleri olan kedilerde de anoreksiya belirtilerine rastlanılabilir.

Kedilerde Anoreksiya Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıdaki belirtileri kedinizde gözlemlediyseniz mutlaka veterineriniz ile görüşerek tedavi sürecine başlamalısınız. Anoreksiye doğrudan kendi kendine geçen bir rahatsızlık değildir. Ayrıca kedinizin eski sağlıklı kilosuna kavuşması için beslenme şeklinin değiştirilmesi ya da gıda takviyeleri alması da gerekebilir. Bunun yanı sıra anoreksiyaya yol açan fiziksel bir durum var ise bu rahatsızlığın da iyileştirilmesi oldukça önemlidir. Bu hastalığa yakalanan kedinizi stresten uzak tutmanız ve ona sevginizi daha fazla göstermeniz de hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir