Kedilerde Burun Kanaması

Kedilerde meydana gelen burun kanamasına sıklıkla rastlanabilmektedir. Belirli zamanlarda meydana gelebilen kedilerde burun kanaması kanın dışarı akması sonucunda fark edilmektedir. Burun kanamasının miktarı ve tekrarına bağlı olarak veterinere danışmak gerekmektedir.

Burun kanamasının sebepleri

Burun kanaması farklı pek çok etkene bağlı olarak gelişmektedir. En fazla dikkat edilmesi gereken husus kanamanın ne sıklıkla meydana geldiği ve ne miktarda kan kaybedildiğidir. Kedilerde görülen burun kanamasının nedenleri arasında;

  • Burun bölgesine alınmış olan travmalar
  • Yüksek tansiyon sıkıntıları
  • Vücutlarında bulunan bazı parazitler
  • Alerji
  • Burun içinde oluşan tümörler
  • Burun içerisine yabancı madde kaçması
  • Kanın pıhtılaşmaması
  • Kılcal damarlardaki çatlamalar
  • Virüslerin oluşturduğu belirli rahatsızlıklar

Açıklandığı gibi burun kanamasını pek çok farklı neden meydana getirebilmektedir. Rahatsızlığın altında yatan faktörü belirleyebilmek için veterinere götürüp gerekli tedavi seçeneklerinin uygulatılması gerekmektedir.

Teşhis Süreci

Burun kanamasının nedeni bulabilmek amacıyla kediler üzerinde pek çok test işlemi gerçekleştirilmektedir. Öncelikli olarak kedinin anemi hastalığının olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü anemi rahatsızlığı burun kanamasında etkili olmaktadır. Ayrıca rahatsızlık yaşayan kedilerden alınan kan ve idrar tahlilleri sayesinde vücut sağlıkları ile ilgili bilgi sahibi olunmaktadır.

Rahatsızlığın tam olarak teşhis edilmesi amacıyla yapılan diğer testler arasında kan pıhtılaşma testi, tiroid testi ve kemik iliği testleri yer almaktadır. Bunların yanı sıra kedilerin ateşli hastalığı olup olmadığının değerlendirilmesi de yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra detaylı şekilde tomografi ve röntgen görüntülemeleri de gerçekleştirilmektedir.

Tedavisi

Kedilerde burun kanamasının tedavisi hangi nedenden dolayı gerçekleştiğine göre belirlenmektedir. Anemiden dolayı burun kanaması yaşayanlara kan nakli yapılmaktadır. Kan pıhtılaşma sorunundan dolayı burnu kanayan ve durdurma konusunda sıkıntı yaşanan kedilere ise hastanede tedavi uygulamak gerekmektedir. Rahatsızlıkları Hemofili hastalığından dolayı meydana gelen kedilere ise kan nakli yanı sıra kan yenileme işlemi yapılmaktadır. Aynı şekilde burunlarına yabancı cisim kaçmasından dolayı kanama yaşayan kedilerin burunlarındaki yabancı madde çıkarıldığında sıkıntıları giderilmektedir. Kanamayı tetikleyen nedene bağlı olarak tedavi şeklide değişiklik göstermektedir. Hangi nedenden olursa olsun kedinin rahatsızlığının nedeninin tespit edilip tedavi edildiği süreçte fizyolojik anlamda iyi bakılması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir