Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi

Kediler evlerde köpek ile birlikte en sık beslenilen hayvanlar arasında yer alır. Köpekler ne kadar obur ise kediler de tam tersidir. Kediler yemek konusunda her daim seçici ve nazlıdır. Her yemeği beğenmez ve her önüne konulan yemez. Bir kedinin bir yemeği zorla yediği görülmez ya da çok aç ise yer ama az yer. Buradan yine de kedilerin her daim sağlıklı beslendikleri anlamı çıkarılmamalıdır. Bazen kedilerde yememeleri gereken şeyleri afiyet yiyebilirler. Bunların başında şekerli gıdalar yer alır ve kedilerde çikolata zehirlenmesi sıklıkla görülür.

Kedilerde Çikolata Zehirlenmesinin Nedenleri

Kediler çikolata zehirlenmesi dendiği zaman herkesin aklına ilk başta şeker gelir. Ancak çikolatanın içerisinde kediler için şekerden daha zararlı bir madde vardır ve kedileri asıl zehirleyen de bu maddedir. Bu maddeye teobramin denir. Bu madde şekerde değil kakaoda bol miktarda bulunur. Kediler çikolata ya da çikolatalı her hangi bir şey yediklerinde teobramine maruz kalırlar ve bu da kedilerde çikolata zehirlenmesi denilen hastalığa sebep olur. Ayrıca kakaonun içerisinde az miktarda kafeinde bulunur ve kafeinde kediler için zararlıdır. Yani kakaonun kedilere zararı sadece teobramin yüzünden değil kafein yüzünden de olmaktadır. Şekerde kediler için her ne kadar zararlıda olsa çikolata zehirlenmesine sebep olmaz onun verdiği zararlar genellikle diyabet ya da obezite olarak sıralanabilir.

Kedilerde Çikolata Zehirlenmesinin Belirtileri

Kedilerde çikolata zehirlenmesinin belirtileri diğer gıda zehirlenmeleri ile aynı belirtileri gösterir. Çikolata zehirlenmesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • İshal
  • Kusma
  • Yüksek ateş
  • Nefes alıp vermede hızlanma
  • Kalp atışında hızlanma
  • Kasılma ve nöbet hali
  • Refleks hareketlerinde artma
  • İlerleyen dönemlerde de koma ve kalp yetmezliği belirtileri

Kedilerde Çikolata Zehirlenmesi Tedavisi

Kedinin çikolata yediği görüldü ise ya da şüphe ediliyorsa hemen veteriner hekime götürülür. Tedaviden önce veteriner hekimin yapacağı bazı tetkikler gereklidir ve bunlardan sonra kesin tanı konulabilir. Tedavideki ilk aşama kediyi kusturmak ve zehirli maddeyi dışarı atmaktır. Ayrıca kediyi heyecandan uzak tutmak gerekir, çünkü heyecanlanan vücutta kan daha hızlı pompalanır ve hızlı pompalanan kan ile zehir vücuda daha hızlı yayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir