Kedilerde Depresyon Olur Mu?

Kediler her ne kadar umursamaz ve kendi hallerinde takılmayı seven canlılar olsalar da tıpkı insanlardaki gibi onlarda da bir takım ruhsal gelgitler ile karşılaşılabilir. Özellikle evde baktığınız kedilerinizin bu ruhsal değişimlerini kolayca fark edebilir ve bu duruma yönelik çeşitli önlemler alabilirsiniz. Kedilerde depresyon olur mu? sorusunun cevabını ve bu konu hakkında alabileceğiniz çeşitli önlemleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Kedilerde Depresyon Belirtileri

Her kedinin kendine has farklı karakterleri olduğu göz önüne alınınca bu depresyon belirtileri de oldukça farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin kediniz normale oranlar sizden daha çok kaçıyor ve çekingen tavırlar sergiliyorsa yahut iştahsızlık gibi daha önceden gözlemlemediğiniz durumlar ortaya çıktıysa depresyon durumunun üzerinde durmanızda fayda vardır. İştahsızlığın yanı sıra tıpkı insanlarda görülen depresyon etkileri gibi aşırı yemek yeme ve kusma durumları da kedilerin depresyon hallerinde gözlemlenmektedir. Ayrıca kediniz sürekli bir şeyleri ya da kendisini yalama halindeyse ve tavırlarında değişiklik varsa da bu durumu bir depresyon belirtisi olarak kabul edebilirsiniz. Bu belirtilerin yanı sıra aniden gelen korkma belirtileri, saklanma, tıslama ve saldırganlık durumlarında da kedi depresyonu teşhisi konulabilmektedir.

Kedilerde Depresyona Sebebiyet Veren Faktörler

Kediler de tıpkı diğer evcil canlılar gibi bazı ruhsal değişimler gösterebilmektedirler. Özellikle mekan değiştirme ve taşınma durumlarında kedilerde uyum sürecinin sağlanmaması sonucu depresyon belirtileri görülebilir. Bunun yanı sıra terk edilen ya da sahip değiştiren kedilerde de çoğunlukla depresyon ve ruhsal çöküşler gözlemlenmektedir. Ayrıca eve gelen yeni bir evcil hayvanın varlığı da kedinizi depresyona sürükleyebilir. Fakat bunlardan en fazla etkili olanı da terk edilme durumudur. Sahip değiştiren ya da sokağa terk edilen kedilerde ağır depresyon belirtileri gözlemlenmektedir.

Kedilerde Depresyon Tedavisi

Eğer kedinizde daha önce gözlemlemediğiniz belirtileri fark ettiyseniz derhal veterinerinize başvurmalısınız. Eğer ağır bir depresyon durumu söz konusu ise veteriner tarafından verilen ilaç tedavisine başlamalısınız. Bunun yanı sıra kedi dostunuza daha fazla özen göstermeli ve sevginizi ona hissettirmelisiniz. Onu strese sokan durumları ortadan kaldırmalı ve kendisini daha rahat hissedeceği bir ortam sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir