Kedilerde Deri Problemleri Neden Oluşur?

Kediler de tıpkı insanlar gibi bazı zamanlarda çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirler. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan bu canlı dostlarımız genellikle bir takım cilt hastalıklarından mustariplerdir. Kedilerde oldukça sık rastlanan bazı deri hastalıkları tedavi edilmedikleri zaman daha ciddi problemlere dönüşebilir. Bu yazıda da kedilerde deri problemleri neden oluşur sorusunun cevaplarını bulabilir ve kedi dostlarınızın daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedi Aknesi

Kedilerde oldukça sık rastlanılan bir deri rahatsızlığı olan kedi aknesi hemen hemen her kedide kendini gösterebilmektedir. İnsanlarda da stres odaklı çıkan akneler kediler için de benzer ortamlarda ortaya çıkabilmektedir. Yoğun stres durumunda kalan ya da hijyensiz ortamda yaşayan kedilerde sıkça karşılaşılan bir cilt hastalığı olan kedi aknesi genellikle çene kısmında ortaya çıkar. Veteriner desteği ile gerekli ilaçların kullanılması ve hijyenin sağlanması sonucunda tedavisi mümkün olan bu hastalık zaman zaman mantar ile de karıştırılabilmektedir. Bu yüzden kesin teşhis için mutlaka veterinere başvurmakta fayda vardır.

Mantar Enfeksiyonu ve Etkileri

Kedi ve köpeklerde oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı olan mantar enfeksiyonu bulaşıcı olması açısından oldukça özen gerektiren ve acil tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genellikle kulak çevresinde ortaya çıkan ve bazen burun ya da çene kısmına doğru da yayılan bu hastalık fark edildiği anda derhal tedavi edilmelidir. Bulaşıcı yönü oldukça aktif olan mantarların diğer hayvanlara bulaşması da kaçınılmazdır. Bazı mantar enfeksiyonları çeşitlerine göre kedilerden insanlara da bulaşma özelliğini taşımaktadır. Özellikle ringworm adını taşıyan ve yaklaşık 1 yaşın altındaki yavru kedilerde gözlemlenen mantar hastalığı türü kedigillerde oldukça sık görülmektedir. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalığın belirtileri kaşıntı, döküntü ve tüylerde seyrekleşmedir.

Bakteri ve Alerji Hastalıkları

Kedi aknesi sonucunda ortaya çıkan cilt tahriplerinde meydana gelen bakteriler sonucunda da kedinizde başka bir deri hastalığı gözlemlenebilir. Bu yüzden kedi aknesi geçiren dostunuzun tedavisini yarıda bırakmamanız önemlidir. Bunun yanı sıra oldukça hassas hayvanlar olan kediler, bazı hijyen ürünlerine ya da polenlere alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir