Kedilerde Göz Akıntısı

Kediniz son zamanlarda gözlerine sıkça patisini atıyor, yüzünü halıya ya da kanepeye sürtüyorsa bir sorun var demektir. Parlak ve net olması gereken gözlerinde akıntı gözlemleniyorsa, bu, kedinizin bir sıkıntısı olduğu anlamına geliyor. Kedilerde göz akıntısı sebebi nedir? Niçin akıntı olur? “Kedilerde göz akıntısı sebebi nedir” sorusunun birden çok cevabı olabilmektedir.

Kedilerde Göz Akıntısı Sebepleri

Kedilerde göz akıntısı, hafif bir nezlenin belirtisi olabileceği gibi kedinizin ciddi bir rahatsızlığının habercisi de olabilir. Normalde kedilerin gözleri berrak ve açık-net olmalıdır. Bunun için kedilerin gözlerindeki değişim bir sıkıntının olduğunun işaretidir. Kedinin gözlerini kısması, göz kırpması, gözlerini patilemesi problemin varlığı hakkında ipuçları verir. Bu belirtilerin varlığı çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu: Kedilerde göz akıntısının en temel sebeplerinden olan kalisivirüs adındaki kedigillere özgü bir virüsten kaynaklanır. Bulaşıcı bir hastalık olmakla beraber, ilk etapta hafif olan semptomlar ciddi sağlık problemine dönüşebilir.

Göz nezlesi: Bu durumda gözler ışığa karşı duyarlı olur. Gözlerde kalın ve iltihaplı sıvı akmasının yanı sıra kızarıklık ve şişlik de görülür. Nefes zorluğu, yüksek ateş ve ishal ile birleştiğinde kedinin ölümüne yol açabilecek bir enfeksiyon oluşabilir.

Korneal rahatsızlıklar: Gözün korneasında hasar sonucunda şişlik meydana gelebilir. Bu da kedinin bulanık ve puslu görmesine sebep olacak ve kedi, gözlerini aşırı kırpmaya başlayacaktır.

Üveit: Gözün içyapısında oluşan bir enflamasyondur. Bağışıklık sorunları, kanser veya göze gelen bir darbe, gözde bir üveit problemine yol açabilir.

Neler Yapılmalı?

Kedinin gözleri steril bir göz mendili ile sık sık silinmelidir.

Göz çevresine yapışmış tüyler temizlenmelidir.

Banyosundan önce gözlerine ofalmik koruyucu özelliği olan krem sürülebilir.

Bunlarla birlikte 24 saat içerisinde sorun giderilemezse, kedinin ciddi bir rahatsızlığı olup olmadığını anlamak ve gereken tedaviyi uygulamak için bir veterinere götürülmesi gerekir.

Alınabilecek Önlemler

Kedilerin göz akıntısı ve diğer sağlık problemleri yaşamaması için birtakım önlemler alınabilir. Öncelikle aşılarının düzenli bir şekilde yaptırılması ve kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca bulaşıcı hastalık ortamlarından uzak tutulması da oluşabilecek sağlık problemlerini minimize eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir