Kedilere Banyo Yaptırılmalı Mıdır?

Kedilere banyo yaptırılır mı konusunda evet cevabını veren kişiler olduğu gibi hayır diyen kişiler de bulunmaktadır. Bunun yanında kedilerin banyo yapmayı sevmedikleri bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere kedilere banyo yaptırılmalı mıdır sorusuna yanıt vereceğiz. Kedisini yıkanmayı tercih eden bir olsanız ve kedinizi buna alıştırmış olsanız bile o banyo yapmayı hiçbir zaman sevmeyecektir. Kediler aslında yıkanmaya ihtiyaçları olmayan hayvanlardır ve sokakta yaşayan kedilerin bile kirli olmadıklarını dikkatli bir gözle baktığınız takdirde görebilirsiniz.

Kedilerin Yıkanmaya Neden İhtiyacı Yoktur?

Diğer hayvanlardan farklı olarak kediler her zaman temizdirler ve bunun için yıkanmaya da ihtiyaç duymazlar. Kediler temizliklerini dilleri ile yapan hayvanlardır. Onlar bütün bedenlerini yalar ve dillerinde bulunan steril sıvı ile temizlenirler. Kedilerin bedenlerinde dilleri ile temizleyemeyecekleri yapışkan ve kirler bulunduğunda ise yıkanmaları gerekir. Kediler sadece bu durumda yıkanmalıdırlar aksi takdirde kedinizi asla yıkamamalısınız buna ihtiyaçları olmadığı gibi yıkanmak onların sağlığının da kötü yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Kediler Nasıl Yıkanmalıdır?

Kediniz aşırı kirlendiğinde onu yıkamanız gerekecektir elbette bunun için yapmanız gereken onun için özel bir küvet hazırlamalı ve dibine bir miktar ılık su koymalısınız. Soğuk su ile kesinlikle yıkamamanız gerektiği gibi aşırı sıcak su da onu rahatsız edecektir. En doğrusu ılık su olacaktır. Kedinizi asla kendi şampuanınız ile yıkamayı tercih etmeyin bu şampuan onun tüylerine zarar verir. Bunun yerine kediler için özel üretilmiş olan kedi şampuanı kullanmalısınız.

Kedinizin yıkanma sırasında kaçmamasına dikkat etmeli ve onu sıkıca kavramalısınız. Direk olarak suyu dökmeden önce küvetin dibinde olan ılık su ile yavaşça ılıtmalı ve suya alışmasını sağlamalısınız. Daha sonra kedi şampuanı dökmeli ve ardından da yavaşça ovalayarak şampuanı köpürtmelisiniz. Ardından da bol su ile durulamalısınız. Kediler tüyleri çok sıkı olduğu için bol su ile durulanması ve şampuan kalıntısı kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Kediyi yıkadıktan sonra bir havluya sarıp banyodan çıkartmalı ve iyice kurulamalısınız. Kedilerin tüyleri çok sıkı olduğu için havlu ile kurulamak yeterli olmayacaktır ayrıca saç kurutma makinesi de kullanmanız gerekir. Elbette saç kurutma makinesinin sesi onu ürkütecektir ama bunu yapmadığınız takdirde cildi nemli kalır ve kediniz hasta olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir