Kedilere İlaç Nasıl İçirilir?

Kedilere ilaç içirmek zor olmaktadır bunun yanında tablet, kapsül ve damla gibi ilaçların içirilmesi çok daha zordur. Bu nedenle de kedi sahipleri genelde daha çok sıvı ilaçları tercih etmektedirler. Bu yazımızda sizlere kedilere ilaç nasıl içirilir ve ilaç içermek için ne yapılması gerekiyor konularına değineceğiz.  Sıvı ilaçları içirmek bile oldukça sabır gerektirmektedir. İlacı hangi formda verirseniz verin zorluğu bulunmaktadır. En zorunun kediyi sabit tutmak olduğu düşünüldüğünde mutlaka bir yardımcıya ihtiyaç duymanız ise normaldir. Bu şekilde kedinin sabit durmasını sağlayabilir ve onun yaşadığı sağlık sorununun geçmesi için gerekli ilaç tedavisini uygulayabilirsiniz.

Kedilere İlaç İçirme Yolları Nelerdir?

Bir kediye ilaç içirmenin en kolay yolu ilacı mamasına karıştırmaktır. Kedilerin ıslak mamayı çok sevdiği bilinmektedir. Bu nedenle kedinizin ilaç içmesi gerektiğinde il denemeniz gereken yöntem alacağınız ıslak mamanın içine ilacı koymak olmalıdır. Kedi içinde ilaç olduğunu fark etmeden mamayı yiyecek ve bu şekilde sizde ilacı hiç zorluk yaşamadan kedinizin tedavi sürecini devam ettirmiş olursunuz. Bu yöntem çoğu zaman işe tarıyor olsa da ilacın güçlü bir kokusu olması ve acı bir tadı olması halinde işe yaramaz ve kedi mamayı yemeyeceği için direk olarak içirmeniz gerekmektedir.

Kediye Sıvı İlaç Verme

Kedinize sıvı bir ilacı direk olarak vermeniz gerekiyorsa bunun için kedinizi sakinleştirmeli ve onun tüm gerginliğini üzerinden almalısınız. Odada onun dikkatini dağıtacak bir eşya ya da kişinin olmasına izin vermemelisiniz. Sakin olduğu bir anda ağzını açtığında ilacı ağzına enjekte edebilirsiniz. Eğer gerginse ve sakinleştirme konusunda sorun yaşıyorsanız kediyi bir havluya sarabilir ve sadece başı dışarda kalacak şekilde tuttuktan sonra ağzını açmasını beklersiniz ve ilacı ağzına enjekte ödersiniz.

Kediye Hap İçirme

Kedilere en zor içirilen ilaçlar haptır oldukça zor bir süreç olarak bilinir. Bunu yine sıvı ilacı verdiğinizde olduğu gibi kediyi bir havluya sadece başı dışarda kalacak şekilde sarmalısınız. Ardından ağzını açmasını sağlamak için çenesinin altına iki parmağınızla hafif bir baskı uyuglamalısınız. Kediniz ağzını açtığında ilacı ağzının ortasına koyun ve ağzını kapatmasını sağladıktan sonra yavaşça boğazını ovalayın. Bu şekilde kedi ilacı yutacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir