Kedileri Birbirine Nasıl Alıştırabilirim?

Bir kedi sahibi olmak oldukça güzel ve siz sahip olduğunuz kedi sayısını ikiye çıkartmak istiyorsunuz bunun çok basit bir işlem olmadığını bilmelisiniz. Bu yazımızda sizlere kedileri birbirine alıştırmak için neler yapmalısınız sorusuna yanıt veriyoruz. Kediler yaşam alanlarını başkaları ile paylaşmaktan hoşlanmayan hayvanlardır ve kedileri birbirine alıştırmak için sabırlı olmalısınız ve bunu adım adım gerçekleştirmelisiniz.  Kedileri asla bir anda bir araya getirmemeli ve bunun için bazı adımları gerçekleştirmelisiniz.

Kedileriniz birbirine alışmadan aniden bir araya getirmeniz halinde kavga edecekler birbirlerine zarar verecekleri gibi ayrıca evde huzursuz bir ortam oluşacaktır. Bunun olmaması için onların birbirine alışması için zaman tanımalı ve ayrıca asla kedilerinizi cezalandırmamalı ve birbirlerine düşmanlık belemelerine neden olmamalısınız.

Kedileri Birbirine Alıştırmak İçin Ne Yapılmalı?

Sabırlı olun ve onları bir anda bir araya getirmeyin evde ki kediniz yaşam alanını paylaşacak olmaktan dolayı gergin olacağı gibi yeni gelen kedi ise farklı bir ortama girmekten dolayı gergin olacaktır.  Bunun için sabırlı ve anlayışlı olmaya dikkat etmelisiniz. Onları siz evdeyken bir araya getirin ve ilk günlerde siz evde değilken bir araya gelmelerine engel olun

Evdeki kedinizin tehdit altında hissetmemesi için onun tüm evde dolaşmasına izin verirken yeni kediyi evin bir odasında tutun elbette odaya koyduğunuz kedinin yalnız hissetmemesi için de onunla ilgilenin. Kedilerin koku alma duyguları çok gelişmiştir ve onların birbirlerinin kokusuna alışmaları bir araya geldiklerinde kavga etmemeleri için yararlı olacaktır. Kedilerin birbirine alışması için üzerine kokularının sindiği birer eşyalarını onların yanlarına koyun.

Mamalarını aynı anda yemelerini sağlayın elbette her ikisinin de mama kabının ayrı olması gerekmektedir. Mamalarını bir arada sorunsuz bir şekilde yemeleri halinde onlara ödül maması verin ve bu şekilde olumlu bir şey yaptıklarını anlamalarını sağlayın.  Yeni kedinin evin diğer bölümlerinde de gezmesine izin verin.

İlk karşılaşmanın yaşanmasına sağlayın eğer bir sorun çıkmadıysa artık kediler alışmışlar demektir. Sorun çıkması halinde ise tekrar aralarına mesafe koyun ve onlara zaman tanıyın. Bir araya geldiklerinde sorun çıkartmamaları halinde ödül maması vererek birlikte yaşamlarını pekiştirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir