Kedilerin Tüyleri Neden Renk Değiştirir?

Kedinizin tüyleri renk değiştiriyorsa bunun nedeninin ne olduğu hakkında araştırma yaparken bunun nedeninin yediği mamalar ile ilgili olduğundan şüphelenmeniz doğaldır. Bunun yanında kedilerin tüylerinin rengi genelde onun psikolojisinde olan değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Yani aslında kedilerin tüylerinin rengi psikolojileri bozulduğunda değişmektedir. Yazımızın devam eden bölümünde kedilerin tüyleri neden renk değiştirir sorusuna yanıt arayacağız.

Bazı kedi cinsleri renkli tüylere ya da benekli olan tüylere sahiptirler bu benekler kediler yavruyken bu benekler daha az belirginken yaşı ilerledikçe bu benekler daha belirgin bir hale gelir. Bu nedenle kedinizin üzerinde önceleri belirgin olmayan benek ve lekeler varsa bunlar kedinin yaşı ilerledikçe belirgin hale gelecektir ve bu doğal bir durum olarak bir endişe yaşatmamalıdır.

Kedilerin Renk Değiştirmesinde Isı Etkisi Nedir?

Kedilerin renklerini oluşturan genlerinin ısıya duyarlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de kedinin vücut ısısının yüksek olduğu bedeninde rengi daha açık olarak bulunurken pati ve kuyruk gibi vücut ısısının düşük olduğu bölgelerinde ise daha koyu olarak bulunmaktadır. Kış mevsiminde sokakta yaşayan kedilerin renkleri de daha koyu olarak bulunmaktadır. Aynı kediyi evin içine ve sıcak ortama aldığınızda renginin açıldığını görmeniz mümkün olacaktır.

Kedilerin yanlış beslenmesi de renk değişiminde etkili olmaktadır. Beslenme düzeni yanlış olan ve mamasında çinko, magnezyum yeteri oranda yoksa kedinin tüylerinde renk değişimi olacağı gibi ayrıca sindirim sisteminde bozulmalarda olmaktadır. Sağlıksız soluk renkli tüylere sahipse kedinizin yine yanlış beslendiği ya da bir sağlık sorunu olduğunu düşünebilirsiniz.

Kedinin tüy renginde değişiklikler olmaya başladığında mutlaka veterinere götürmeli ve bunun nedenini araştırmalısınız. Bir sağlık sorunu varsa bunun düzelmesinin ardından kedinizin tüyleri eski rengine dönecek canlı, parlak görünümüne kavuşacaktır.

Kediler mutlu olduğu zaman da tüylerini etkiliyor. Bunun için kedinize ilgi göstermeli ve onun sevdiği oyunları oynamayı ihmal etmemelisiniz. Kedinizin sevdiği oyunları keşfetmeli ve bundan sonra da her gün onu hiç ihmal etmeden oyunları oynamalı ve onu mutlu etmelisiniz. Kedinizin de evinizin bir üyesi olması ile onun sağlığı ve mutluluğunun sizler için de önemli olduğunu bilmekte ve onun sorunlarının çözülmesi için gerekli çabayı göstereceğinizi de bilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir