Kediyi Bebeğe Alıştırmak

Evde kedi bakmak birçok kişinin hoşuna gider fakat bebeği olacak ve aynı evde yaşayacakları zaman işler biraz değişiklik göstermektedir. Bebeğin ve kedinin sağlıklı bir biçimde ilişki kurabilmesi için öncelikle alıştırmaya çalışmak gerekmektedir. Ön yargılar ve çevreden duyulan olumsuz sözler yüzünden kişiler kedilerinden vazgeçmeyi düşünebilirler.

Kediyi Bebeğe Alıştırmak Nedir?

Kediyi bebeğe alıştırmak nedir sorusu için ilk olarak bu olumsuz sözler ve önyargılardan sıyrılarak duruma daha mantıklı olarak bakmaktır. Bebek olana kadar sevimli bir dost ve arkadaş olan kedi aileye dahil edilmeli ve onu gönderme planları yapılmamalıdır. Bazı kediler bu değişime pek sıcak bakmaz. Yeni bir bebek ve gelecek ziyaretçiler kediyi rahatsız edecektir. Bu yüzden hamilelik süresince kedi duruma alıştırılmalı ve aynı bir kardeş bekliyor izlenimi oluşturulmalıdır. Yavaş ve sağlıklı olarak öğretildiğinde kedi bu duruma alışacaktır.

Doğumdan Önce Alıştırmak

Kediler diğer canlıları yer ve vücutlarında mikroplar olabilir. Özellikle hamilelikte bu mikroplardan anne adayının uzak olması için kedinin kapalı bir mekanda olması gerekir. Eğer bahçe varsa ve bahçede meyve sebze yetiştiriliyorsa kediler pisliklerini yaptığından dolayı eldiven giyerek bol suyla yıkanmalıdır. Bozulmuş ve ya çok az pişen etler kedilere verilmemelidir. Bu besinlerdeki bakteriler kedilere geçerse dışkı yolu ile çevreye yayılabilir. Anne adaylarının hassas dönemi olan hamilelikte sağlık ve temizlik önemli noktalardandır.

Doğumdan Sonra Alıştırmak

Bebekle ilk eve gelindiğinde sessizce başka odada kediyle ilgilenilmelidir. Kedinin tekrar bağlanması için bir kaç dakika ayırılır ve kendi haline bırakılır. Ortamı güvenli gördüğünde ve kalabalığa alıştığında artık saklanmayacaktır. Kedinin bebeğe alışması için onun kokusu olan battaniyesini bir yere bırakarak incelemesi sağlanmalıdır. Bebek uyuduğunda kapı kapatılmalıdır. Kedinin tanıması sağlanırken bebeğin güvenliği de düşünülmelidir.

Kedi bebeğin yüzüne çok yaklaştığında nefes almasını engelleyebilir. Bunun için dikkat edilmelidir. Bebek güvenli olarak uyutulduğunda kediyle ilgilenilebilir. Kediyle ilgilenip oynanırsa daha çabuk alışacaktır. Bunun için ona biraz zaman tanımalıdır. Kedi, tamamen bebekle ilgilenildiğini gördüğünde bebeğe ve ortama alışamaz ve durum daha zorlaşır. Sevgi eşit olarak gösterildiğinde ortamda gerginlik ve kıskançlık oluşmamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir