Kilo Almayan Bir Köpek Yavrusu İçin Neler Yapılabilir?

Hayvan dostlarımızın sağlıklı beslenmesi ve ırkına uygun bir şekilde kilo alıp vermesi için dikkat etmeniz gereken bir takım önemli hususlar mevcuttur. Özellikle köpeklerde çok sık karşılaşılan bu tarz beslenme odaklı problemler ile karşılaşmamak için mutlaka temkinli davranmanızda fayda vardır. Bu yazıda da kilo almayan bir köpek yavrusu için neler yapılabilir sorusuna en uygun cevapları bulabilir ona göre de köpek dostunuza daha sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz.

Köpeğinizin Kilo Problemi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Köpeklerde kilo alıp verilmesi konusunda en başta dikkat etmeniz gereken husus kesinlikle köpeğinizin cinsi, yaşı ve ırkı olmalıdır. Kendi yaşına ya da ırkına göre zayıf sayılabilecek yavru köpeğinizin kilo problemleri mevcuttur. Fakat bu durumdan emin olmak için mutlaka bu konuyu öncelikle veterineriniz ile görüşmenizde fayda vardır. Yavru köpeğinizde kilo alamama problemi gözlemliyorsanız ilk etapta beslenme şekline dikkat etmeniz gerekir. Bunu yanı sıra köpeğinizin hasta olup olmadığını da kontrol ettirmelisiniz.

Köpeğinizin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Her yavru köpeğin kendi cinsine ve ırkının özelliklerine göre farklı beslenme şekilleri mevcuttur. Ayrıca daha önceden bir hastalık teşhisi konulmuş olan yavru köpeğinizin de farklı beslenme düzenleri mevcut olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeğinizin de beslenme düzeninin bir sisteme oturtulmuş olması kilo alıp verme konusunda oldukça önemlidir. Belli aralıklarla az az beslenen yavru köpeğinizin beslenme düzeni oldukça sistematiktir. Az ve sık verilen öğünlere aynı zamanda çeşitli protein ve vitamin takviyeleri eklediğiniz taktirde de yavru köpeğinizin sağlıklı bir şekilde kilo almasına yardımcı olabilirsiniz.

Köpeğinize Kilo Aldırırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Kilo problemi yaşayan yavru köpeğinize kilo aldırmak için kullandığınız besin takviyelerinin içeriklerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Yağ ve şeker bakımından yüksek besin takviyeleri köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden besin takviyesi vermeden evvel mutlaka veterinerinizin görüşünü dikkate almalı ve köpeğinizin besin ihtiyaçlarına yönelik protein ya da vitamin esaslı ürünleri kullanmalısınız. Şeker ve yağ oranı yükseltilmiş besin takviyeleri köpeğinizin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir