Köpeğim Asosyal Ne Yapmalıyım?

Köpekler her ne kadar dost canlısı ve sosyal hayvanlar olarak kabul edilse de bazı durumlarda ve karakterlerdeki köpeklerde sosyalleşme durumu oldukça zorlu bir süreç olarak gerçekleşir. Özellikle evcil köpeklerde sosyalleşme durumu oldukça önemlidir. Çünkü bu durum köpeğinizin sizin ile birlikte dahil olmak durumunda kaldığı sosyal çevreye uyum sağlayabilmesi demektir. Bu yazıda da köpeğiniz sosyalleşmezse ne olur? sorusunun cevabını bulabilir ve bu yönde atmanız gereken adımlar hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Asosyal Köpeğin Ruh Hali ve Toplumdaki Yeri

Eğer köpeğinizde ciddi bir şekilde sosyalleşme problemleri gözlemliyorsanız bu duruma bir an evvel müdahale etmenizde fayda vardır. Özellikle yavru köpeklerde ilk etapta ortaya çıkan bu durum köpeğinizin korkuları ve çekinceleri ile alakalıdır. Yavru köpeklerde sosyalleşme ve topluma ayak uydurma durumu belli bir müddet sonra üstüne gidildikçe olumlu gelişmeler alınabilecek bir durum haline gelir. Fakat yetişkin bir köpeğiniz varsa ve ciddi anlamda sosyalleşme zorluğu yaşıyorsa bu hem sizin hem de köpeğinizin ruh hali için olumsuz etkiler meydana getirir. Bu yüzden henüz yavru iken köpeğinize sosyalleşme eğitimleri vermenizde fayda vardır.

Asosyal Köpeklerde Görülen Olumsuz Durumlar

Sosyalleşmemiş yetişkin köpeklerde daha çok saldırgan ve huzursuz bir ruh hali sergilerler. Bu tip köpekler çevrelerindeki pek çok şeyi kendilerine tehdit olarak algıladıklarından hem insanlara hem de diğer canlılara karşı kendilerini koruma ihtiyacı hissederler. Bu durumda da sergiledikleri saldırgan tavırlar hem kendi köpeğinize hem de çevresine oldukça zarar verebilir. Ayrıca sosyalleşmeyen köpeklerin ruh hallerinde de oldukça olumsuz etkiler gözlemlenmektedir. Asosyal köpekler mutsuz ve daha ürken hatta çekingen tavırlar sergileyebilirler.

Köpeğinize Sosyalleşme Eğitimini Nasıl Vermelisiniz?

Köpeklerde sosyalleşme eğitimi henüz yavru iken verilmesi gereken bir eğitimdir. Köpeğinizin ilk 16 haftası içerisinde bu tarz sosyalleşme eğitimlerini vermenizde fayda vardır. Yavru köpeklerin insanlarla tanışması ya da başka köpekler ile kaynaşması bu evrede oldukça önemlidir. Bu yüzden köpeğinizi dışarı çıkarmaya başladığınızda onun sosyalleşmesi için uygun ortamlarda bulunmalı ve hem insan hem de diğer köpekler ile olumlu zamanlar geçirmesini sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir