Köpeklerde Aşırı Östrojen Üretimi

Tıpkı insanlarda olduğu gibi östrojen, dişi köpeklerde de kendiliğinden üretilen bir hormondur. Dişilik hormonu olarak bilinen bu hormonun köpeklerde gereğinden fazla üretilmesi zehirlenme gibi bazı hayati riskli durumlara yol açabilmektedir. Köpeklerde aşırı östrojen üretimi hakkında bilmek isteklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Köpeklerde Östrojen Üretimi Neden Gereklidir?

Sağlıklı bir dişi köpeğin üremesini sağlayan hormon olan östrojen hormonu her dişi köpekte vücut tarafından üretilen ve bazı zamanlarda da takviye edilmesi gereken bir hormondur. Köpeğinizin cinsel sağlığının yerinde olması ve üreme durumunun sağlanması için gerekli olan bu hormon bazı durumlarda normalin üzerinde üretim sağlayabilir. Bu durum da köpeğinizin sağlığı açısından oldukça riskli bir durumdur.

Aşırı Östrojen Hormonu Üretiminin Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde aşırı östrojen hormonu üretimi bazı fiziksel belirtiler ile anlaşılabilmektedir. Karşı cinse karşı aşırı uyarılma hisseden köpeklerin bu durumu baskılayamaması durumu aşırı östrojen hormonu üretimi kaynaklı olabilir. Bunun yanı sıra kısırlık teşhisi olan köpeklerde de kontrolsüz östrojen artışı gözlemlenebilmektedir.

Bu gibi cinsel ve üreme belirtilerinin yanı sıra yüksek ateş, halsizlik, idrar ya da dışkıda görülen kan, tüylerin seyrekleşmesi ve bazı enfeksiyonların gözlemlenmesi durumlarında da köpeğinizin östrojen hormonu üretimine bakılması gereklidir. Her ne kadar üreme ve cinsellik açısından dostunuz için önemli olan bu hormon kontrol edilemeyen durumlarda onun hayatını tehlikeye sokabilir.

Aşırı Östrojen Üretimi Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Köpeğinizde yukarıdaki belirtilerden birkaç tanesi mevcutsa veterinerinize başvurmanız sonucunda derhal tedaviye başlamanız gerekmektedir. Kan tahlili, ilik biyopsisiyi ve ultrason yöntemleri ile teşhis edilebilen bu problemin bulunması sonucu östrojen hormonu üretimini normal seviyede tutmak adına tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanılır. Östrojenin kontrolsüz artışı pek çok durumdan kaynaklı olabileceğinden öncelikle mevcut duruma yönelik bir teşhis konulması gereklidir.

Bazı nedenlerden dolayı önceden östrojen takviyesi alan köpeğinizde bu takviye alımı derhal kesilmelidir. Bunun yanı sıra durumun ağırlığına göre veteriner tarafından verilen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Kısırlaştırılma işlemi yapılmamış olan köpeklerde de sıkça rastlanan bu problemin keşfedilmesi sonucunda köpeğinizi kısırlaştırmanız da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir