Köpeklerde Denge Kaybı ve Düşmeler

Bilimsel olarak yapılan bazı araştırmalarda köpeklerde denge kaybı ve düşmeler söz konusu olduğu, ancak bu durumun henüz kesin sebeplerinin bilinemediği belirtilmiştir. Köpeklerde denge kaybı ve düşmeler insanlardaki denge kaybı ve düşmelere oranla sebeplerinin belirtilmesi oldukça zordur. Ancak bazı faktörlerin köpeklerde denge kaybı ve düşmelerde rol üstlenebildiği uzmanlarca belirtiliyor.

Köpeklerde Denge Kaybı ve Düşmelerin Sebepleri

Uzmanlar köpeklerde denge kaybı ve düşmeler sebepleri arasında iç kulaktaki işlev problemleri neticesinde oluşan vestibüler sendromu, kulak içerisinde meydana gelen enfeksiyonlar, darbeler, inme, yaralanma ve tümörlerin rol alabildiğini belirtiyor. Ayrıca, beyin organında iltihaplanmalara sebep olan ensefalit rahatsızlığı da köpeklerde denge kaybı ve düşmelere sebep olabiliyor. Ensefalit problemi doğrudan kenelere, enfeksiyonlara ve diğer sağlık problemleri neticesinde meydana gelir. Güneş çarpması da köpeklerde denge kaybı ve düşmelere sebep olabiliyor.

Köpeklerde Denge Kaybı ve Düşmeler Teşhisi

Her yaştan köpeklerde denge kaybı ve düşmeler teşhisi köpeklerde görülen denge kaybı ve düşmeler uygun tedavi seçeneği belirlenmesi açısından mutlaka erken zamanda teşhis edilmelidir. Rahatsızlığın altındaki sebep veya sebepler etkili tanı yöntemleri sayesinde kolayca gözlemlenerek tedavi sürecine geçilir.

Veterinere Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Köpeklerde sıklıkla görülen köpeklerde denge kaybı ve düşmelerde veterinere ne zaman başvurulur yukarıdaki etkenlerden herhangi birine bağlı olarak köpekte denge kaybı ve düşmeler söz konusu olabileceğinden bu durumun hasıl olması halinde vakit kaybedilmeden veterinere başvurulmalıdır. Köpeklerde denge kaybı ve düşmeler ayrıca hayati tehlikeye ve riskli bir durum olduğundan erkenden gerekli teşhis ve tedaviler yapılmalıdır.

Köpeklerde denge kaybı ve düşmeler ayrıca genel sağlık açısından da olumsuzluklar oluşmasına sebep olabilir, örneğin köpeğin sıklıkla denge kaybı ve düşme yaşaması beraberinde ruhsal yönden olumsuz etkilenmesine sebep olabiliyor, özgüven düşüklüğü, mutsuzluk ve huzursuzluk gibi pek çok negatif durumlar görülebiliyor.

Köpeklerde denge kaybı ve düşmelerden korunması için veteriner tarafından sunulan uyarı ve talimatlara harfiyen uyulmalı ve rahatsızlığa zemin hazırlayabilecek faktörlerden uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir