Köpeklerde Hayali Gebelik (Yalancı Gebelik)

Köpeklerde hayali gebelik (yalancı gebelik) diğer adıyla yalancı gebelik, gerçekte gebe olmayan dişi bir köpeğin bazı fiziksel gebelik belirtileriyle birlikte annelik davranışı gösterilmesi şeklinde ifade edilir. Bir köpeğin, çiftleşip çiftleşmediğine bakılmaksızın hayali bir gebelik ortaya çıkabilir. Dişi köpeklerin çoğunluğu, üreme döngüsünden sonra sahte gebelik belirtileri gösterir.

Hayali Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Sahte gebelik belirtileri, genellikle önceki üreme döneminden 4 ile 9 hafta sonra başlar ve gerçek gebelik belirtilerini taklit eder. En yaygın hayali gebelik belirtileri arasında süt üretimi olan veya olmayan meme bezlerinin büyümesi, uyuşukluk ve periyodik kusma sayılabilir. Bu durumda, dişi köpeğin sık sık iştahı azalır, ancak nadiren kilo alma durumu da görülebilir.

Bu semptomlar her yaştaki köpekte ortaya çıkabilir. Bu nedenle, her üreme döngüsü mutlaka takip edilmelidir. Klinik belirtilerin şiddeti köpekler arasında değişebildiği gibi aynı köpekte bir üreme döngüsünden diğerine de değişiklik gösterebilir. Hayali gebelik davranışları arasında anne gibi davranma, huzursuzluk, fiziksel aktiviteye olan ilginin azalması ve bazen de saldırganlık gösterilebilir.

Hayali Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Dişi köpek üreme döngüsüne girdikten sonra, köpeğin yumurtalıkları hamile olup olmadığına bakmaksızın gebelik hormonu üretmeye başlar. Bu hormonlar uterusu gebe kalmak ve sürdürmek için hazırlar. Köpek gebe ise, yavrular doğmadan kısa bir süre öncesine kadar, köpeğin bünyesinde hormonlar üretilmeye devam eder. Hamile değilse, hormon seviyeleri 4-6 hafta sonra düşmeye başlar. Erken evrelerde, dolaşımdaki hormon seviyeleri arttığı için gebeliği taklit eden değişiklikler meydana gelir. Gebe olmayan köpeklerde hormon seviyeleri azaldıkça, vücuda yalancı doğum sinyalleri ve meme bezi gelişimini uyaran sinyaller gönderler.

Hayali Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif atlatılan yalancı gebelik vakaları tedavi gerektirmez, çünkü bu durumun semptomları yaklaşık 14-21 gün içinde azalır. Köpek fiziksel olarak hasta görünüyorsa veya davranış değişiklikleri endişeye neden olacak kadar şiddetli ise tedavi uygulanır. Tedavi kaygıyı hafifletmek için sakinleştirme şeklinde; süt üretimini azaltmak veya sıvı tutulmasını hafifletmek için üretimi durdurma şeklinde; nadir durumlarda ise, hormonal tedavi şeklinde uygulanır. Dişi köpek, üreme için daha sonra kullanılmayacaksa, gelecekteki bölümleri önlemek için kısırlaştırma yapılması önerilir. Bu cerrahi işlemin, tüm semptomlar çözüldükten sonra yapılması en doğru yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir