Köpeklerde Hiperaktivite ve Aşırı Heyecan

Evcil hayvanlarda özellikle köpeklerde hiperaktivite ve aşırı heyecan sorunu yaşanıyorsa göz ardı edilmemesi gereken ve tedavi edilmesi gereken bir konudur. Köpeklerde görülen bu davranışlar zamanla baş edilmesi daha zor durumlara sebep olabilir. Köpeklerde aşırı hareketlilik ve heyecan köpeğin psikolojisinde çözülmesi gereken bir sorunu işaret eder. Tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda daha da artabilen bu davranışlar zamanla köpeğin saldırgan bir hal almasına da sebep olabilir. Bu tip davranışı olan köpekler hemen bir veteriner hekime götürülmelidir.

Köpeklerde Hiperaktivite Belirtileri

Köpeklerde hiperaktivite tıbbi bir sorundur. Eğer köpek hiperaktivite belirtileri gösteriyorsa hemen bir hekime gösterilmelidir. Hiperaktivite belirtileri; kendi kuyruğunu kovalayarak dairesel olarak sürekli koşmak, anormal davranışlar sergilemek, huzursuz ve huysuz olmak, durmadan hareket halinde olmak, hızlı ve sık sık nefes alıp vermek, odağını bulamayan göz bebeklerine sahip olmaktır. Kısacası köpeğin daha önceden sergilemediği ani hareketler yapması ve yorulsa bile durmadan hareket etmesidir.

Aşırı heyecan Nedenleri

Aşırı heyecan genelde yeteri kadar hareket etmeyen, evden çıkarılmayan ya da ilgi gösterilmeyen köpeklerde olur. Köpek yeteri kadar ilgi görmeyip eşya gibi bir köşede bırakılıyorsa, ilgi görmüyorsa en ufak bir ilgi ve şefkat halinde aşırı heyecan gösterir. Aslında bu aşırı heyecan bir tür sevinç belirtisidir. Uzun süre hareketsiz ve ilgisiz kalan köpek bir anda dışarı yürüyüşe çıkarsa aşırı heyecanlı olur ve hiperaktivite belirtileri gösterebilir.

Tedavi Yolları

Tedavi yolları aslında köpekler daha fazla ilgi gösterilerek olur. Hiperaktivite ve aşırı heyecan olan köpeklerle daha fazla ilgilenmek gerekir. Köpeklerin uzun yürüyüşlere çıkmasını ve yeteri kadar hareket etmesini sağlamak, oyun oynamak, köpek eğitim ve beceri faaliyetleri için profesyonel destek almak, köpeğe ait olan oyuncaklar almak ve bu oyuncaklarla oynamasını sağlamak öncelikle köpek sahiplerinin görevidir. Köpeğe yeteri kadar zaman ayrıldığı zaman, ilgi gördüğünü hissettiği zaman aşırı hareket ve heyecan durumu ortadan kalkar. Hala devam eden bir aşırı hareket ve heyecan durumu olursa köpek eğitim merkezlerinde daha fazla vakit geçirmesini ve düzenli eğitim almasını sağlamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir