Köpeklerde Hipotermi

İnsan dostlarına karşılıksız sevgileri ile büyük bir bağlılık sağlayan köpekler dönemsel olarak bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Köpeklerde görülen hipotermi de bu rahatsızlıkların başında gelir. Her ne kadar soğuğa dayanıklı ve tüylü yaratıklar olsalar da köpekler de ırklarına ve tüy yapılarına göre soğukla karşılaştıklarında farklı reaksiyonlar gösterebilirler. Bu yüzden köpeklerde hipotermi problemi ile karşılaşmamak adına alabileceğiniz bir takım önlemler vardır.

Köpeğinizin Hipotermiye Girdiğini Nasıl Anlarsınız?

Kış aylarında uzunca bir müddet soğuğa maruz kalmış olan köpeklerde hipotermi belirtileri göze çarpabilir. Vücut ısısı 32 dereceye kadar düşmüş olan köpekler hipotermiye girmiş kabul edilir. Özellikle yavru köpeklerde daha fazla görülen bu probleme acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Normal vücut ısısı 38 derece olan köpekler 35 derece sınırına geldiğinde bu durum hipotermi başlangıcı olarak görülür ve derhal önlem alınması gerekir. Titreme nöbetlerine tutulan köpeklerde ağır bir halsizlik hali de gözlemlenmekte ve köpek uyur vaziyette bulunmaktadır.

Köpeklerin Hipotermiye Girdiği Etmenler

Uzun bir müddet boyunca soğuğa maruz kalan hemen hemen her köpekte hipotermi belirtileri gözlemlenmektedir. Fakat her cinsten ve tüy yapısından olan köpekler aynı süre zarfında hipotermik reaksiyonlar göstermezler. Kışa ve soğuğa dayanıklı olan cinsler bu konuda daha şanslıdırlar. Soğuk havanın yanı sıra enfeksiyon ya da böbrek hastalıklarından dolayı da hipotermi olayları görülebilmektedir. Özellikle anestezi kullanılan operasyonlarda köpeklerin vücut ısıları insanlara oranlara daha büyük düşüşler yaşayabilir ve bu durum da hipotermiye yol açabilir.

Köpeklerde Hipotermi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Eğer köpeğinizde gözlemlediğiniz hipotermi belirtileri hafifse vücut ısısını yükseltmeniz daha kolay olacaktır. Böyle bir durumda derhal vücudunu sıcak tutmalı ve bir battaniyeye sarmalısınız. Bir müddet sonra vücut kendi sıcaklığına kavuşacaktır. Fakat daha ağır durumlarda acilen veterinere gitmenizde fayda vardır. Hipotermi durumu ağırlığına göre köpeğinizde felce ve hareket bozukluklarına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra eğer zamanında hareket etmezseniz bu durum köpeğinizin hayatına da mal olabilir. Bu yüzden ağır hipotermi durumlarında veterinere giderken de köpeğinizi elinizden geldiğince sıcak tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir