Köpeklerde Kurt Tedavisi

Köpek besleyenlerin dikkat etmesi gereken çeşitli parazitler vardır. Bu parazitlerden bir tanesi kalp kurdu, diğerleri ise bağırsak solucanları olarak bilinir. Bu parazitler özellikle yavru köpeklerde ölüme neden olabilir. Bunun için önlemler alınmalı ve köpek hemen tedavi edilmelidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Köpeklerde kurt tedavisi için ilk önce veterinerinize götürüp köpeğinize dışkı testi yaptırın. Eğer köpeğinizde bağırsak kurdu olduğunu düşünüyorsanız dışkı testini hemen yaptırıp sonuca göre tedaviye başlamanız gerekir. En etkili tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Yuvarlak solucan veya kancalı kurt solucanı için veterineriniz yüksek ihtimalle ağız yoluyla verilecek bir ilaç verecektir. Hangi ilaç çeşidinin verileceğine veterinerinizin karar vermesi gerekir. Veterinerin vereceği ilaç dışında başka ilaç kullanmak tehlikeli olabilir. Ayrıca erken tedaviye başlamak kurdun yayılmasını ve hayati organlara ulaşmadan durdurulmasını sağlar. Bu açıdan köpeğinizin bakımını periyodik bir biçimde yaptırmalısınız.

Kalp Kurdu Nedir?

Kalp kurdu köpekler için ciddi bir hastalıktır. Köpeğin kalbine ve ciğerlerine ciddi bir şekilde zarar verir. Kalp kurdu bulunan bir köpeğin acilen veterinere götürülmesi ve veteriner gözleminde tedaviye başlaması gerekir. Bu tedavi 6 ay ile 1 yıl arası sürebilir. Bu süreçte köpeğe ağız ve iğne yoluyla ilaç tedavisi uygulanır. Eğer köpek ciddi bir enfeksiyon yaşıyorsa tedavi sonucu kurtarılamayabilir. Bu yüzden kalp kurdu köpeğinizin vücudunda oluşmaya başladığı anda tedaviye de başlanmalıdır. Bu hastalık ilerledikçe köpeği kurtarmak o kadar zorlaşır.

Kurt Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle veterinerinize bölgenizde yaygın olan kurt ve solucan çeşitlerini sorarak buna göre köpeğiniz için önlem alabilirsiniz. Köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürerek kurtlar olgunlaşmadan farkına varıp erkenden tedavi ettirebilirsiniz.

Köpeğinizin dışkısını en az yılda bir sefer kontrol ettirmeniz erken teşhis için yararlı olacaktır. Eğer köpeğiniz çok fazla dışarı çıkıyorsa veya parazit bakımından fazla olan bir çevrede dolaşıyorsa dışkı kontrolünü daha sık yapmanız daha faydalı olacaktır. Bunlar dışında kalp kurdunu önlemek için kalp kurdu önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır, köpeğiniz en az 8 haftalık olması gerekir. Daha erken önleyici ilaç kullanmak yavru köpekler için çok tavsiye edilen bir durum değildir. Hastalık kapması durumu dışında 8 haftalık yavru köpeklere veteriner tavsiyesi dışında ilaç vermemeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir