Köpeklerde Uyuz Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde uyuz hastalığı en sık görülen hastalıklardan biridir. Uyuz hastalığının genelde iki türü vardır. Her ikisi de köpeklerde görülür. Demoteks uyuzu köpeklerde uyuz hastalığı denilince ilk akla gelen türdür. Bu türde mikroorganizma köpeğin dermis ve epidermisinde bulunur. İlk başta belirti vermez ancak maytlar çoğaldıkça komplikasyon gelişmeye başlar. Bir diğer tür ise sarkoptik uyuzudur. Uyuz böceği denilen bir böcekle olur. Bu türün köpekten insana bulaşması çok kolaydır. Uyuzun bu türünün kaşıntısı daha fazladır ve dayanılmaz bir hal alır. Köpek kaşınırken kendine de zarar verebilir. Hastalığın belirtileri ve tedavisi uyuzun türüne göre değişmektedir.

Uyuz Hastalığının Belirtileri

Uyuz hastalığının belirtileri demoteks uyuzunda lokal ve genel olarak ikiye ayrılır. Lokal belirti olarak genelde yüz bölgesinde sivilce benzeri bir bül oluşur ve etrafındaki tüyler dökülür. Genel belirtide ise köpeğin bütün epidermisini tutar ve tüylerde dökülme olur. Sürekli bir kaşıntı hali vardır. Sarkoptik uyuzu ise genelde kulak arkası, karın, dirsek gibi vücut bölgelerinde görünür. Bu parazit vücutta yaşamaz ama kaşıntı oranı daha yüksektir. Köpek kaşındıkça kaşıntı daha da çoğalır. Tüylerde dökülme ve kızarıklık oluşur. Yara, yara izi, kaşıntı dışındaki ortak belirtiler ise; iştah da azalma ve kilo kaybı, kaslarda erime, depresif belirtiler, kötü koku ve ciltte pul pul dökülmeye sebep olan kurumadır.

Uyuz Hastalığının Tedavisi

Uyuz hastalığının tedavisi veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır. Ağızdan ilaç verme, damardan serum uygulama ve lokal kremler ile tedavi edilebilir. Aylar süren uzun bir tedavisi vardır. Düzenli ilaç uygulanmaması halinde tekrar edebilir ve bu da hayati tehlike oluşturur. Uyuz hastası olan köpeğin hijyenine özellikle dikkat edilmesi ve düzenli beslenmesi gerekir.

Uyuz Hastalığını Önleme

Uyuz hastalığını önleme öncelikle köpeği uyuz olduğu bilinen köpeklerden uzak tutmakla başlar. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme, protein kaynağını kesmeme, düzenli veteriner kontrolü, aşı takvimini atlamadan yaptırma, hijyen ve düzenli temizlik köpeğin uyuz olmasını engelleyen başlıca faktörlerdendir. Dış mekanda tutulan köpeklerin kulübelerinin düzenli olarak temizlenmesi ve ilaçlanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir