Maltese Terrier Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Yaşam Süresi: 9/14 yıl

Köken: Malta

Ağırlık: 3-5 kg

Boy: 21-25 cm

Kullanım: Yarış

Bu meşhur ırk çok eski tarihlere dayanmaktadır. Malta’nın eski adı olan ”Melita” ırkı olarak tanımlanmıştır. Minyatür köpek türlerinin kanı karıştırılarak ilk İtalya’da üretilmiştir. İngiltere’ye dönen şövalyeler tarafından getirildiği bilinmektedir. Malta Valisi bu köpek türünü çok sever ve köpeği için özel şiir yazdırmıştır. Maltese terrier özellikleri ve bakımı, davranışları sizler için açıklanmaktadır.

ÖZELLİKLERİ

Çok sevilen bir cins ve çok değerli yarışma köpeği Malta Terrier’dir. Dış görünüş bakımı ele alınacak olursa dayanıklı yapıya sahip bir köpek cinsidir. Tüyleri düz ve uzundur. Tüyleri 25 cm e kadar uzamaktadır. Genel olarak tüy renkleri beyazdır. Kuyruğunda çok sıkı tüyler vardır. Gözlerinin rengi koyu renklidir. Göz kenarları koyu renktedir. Eşsiz bir uyum içindedir. Burnu kafasının 3’te 1’lik bölümünü kapsamaktadır. Vücudu ve sırtı denge içinde ve uyumludur. Yükseklikleri erkeklerde 21-25, dişilerde 20-23 cm ile değişmektedir. Kiloları 3-4 kilo arasında değişmektedir.

MİZAÇ

Malta Terrier eve uygun bir cinstir. Ev içinde devamlı olarak hareket halindedirler. Yürüyüş yapmaktan memnun olurlar. Çok canlı ve hareketli bir durumdadırlar. Sahibine sadık ve çok nazik yapıya sahiptirler. Eğitilmeleri zor olmaktadır. Ancak ufak ödüllerle bir eğitim bir şeyler öğretilebilir. Sosyal, arkadaş canlısı bir köpektir. Malta Terrier oyun oynamayı çok sevmektedir. Dikkat etmeniz gereken çocuklardan uzak tutmanız olacaktır. Çocuklarla araları pekte iyi değildir. Tuvalet eğitimleri zordur, her şeyi yemezler. Yemek konusunda seçici olan bir cinstir. Dikkat etmeniz gereken diğer özellik ise bu cinsi şımartmamalısınız. Çok şımartırsanız evinize gelen arkadaşlarınızdan bile sizi kıskanır.

BAKIMI

Bakımı olarak kürkünün her gün taranması gerekir. Kulakları temizlenmeli düzenli olarak tekrar edilmelidir. Tüyleri uzayan cins olduğu için tüyleri kısaltılmalıdır. Bu kadar tüye sahipken hemen hemen hiç tüy dökmezler.

HASTALIKLARI

Malta cinsi köpeklerinin karşılaştıkları hastalıklar çok fazladır. Bunların bazıları diz kapağı çıkığı, Hipoglisemi, Fontanel’in açık kalması, distichiasis, sağırlık, entropion, deride güneş yanığı, solunum problemleri, diş problemleridir. Yaklaşık olarak 15 yıldan fazla yaşamaktadırlar. Köpeğin bakımı bu yaşam süresini etkileyebilir. Bulunduğu ortam, yaşama koşulları etkilemektedir.

Eğer sizde bir Maltese Terrier sahiplenmek istiyorsanız; Satılık Terrier Maltese sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir