Pomeranian (Boo) Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Tilkiye benzeyen Pomeranian Boo köpekleri, küçük oluşları ve evde yaşamaya çok uyumlu oldukları için, hayvan sevenler için en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

POMERANİAN BOO ÖZELLİKLERİ

Almanya ve Polonya arasında bulunan Pomeranya bölgesinden adını alan, Pomeranian Boo özellikleri ise şu şekildedir:

 Boyutları oyuncak boyutu olarak geçmektedir. Erkek ve dişilerin boyutları aynıdır ve yükseklikleri 18 cm ile 30 cm arasında kiloları ise 1 kg ile 3 kg arasındadır.

 Kökeni Almanya’dır.

 Tüyleri uzundur ve iki tabakadan oluşmaktadır. Üst tüyleri kaba, yumuşak ve düz, alt tüyleri ise pamuk gibi bir yapıya sahiptir.

 Bazıları birden fazla renge sahip olan bu köpekler genellikle turuncu, kızıl, kahverengi, mavi, krem, beyaz ve siyah renklerde olmaktadır.

 Ilıman iklimi severler.

 Genellikle 16 yıl yaşayan bu cinslerin, 20 yıla kadar yaşayanları da bulunmaktadır.

POMERANİAN BOO BAKIMI

Boyutları küçük olmasına rağmen, Pomeranian Boo bakımı önemli olan bir köpek cinsidir ve bakımı şu şekilde yapılmalıdır:​​​​​​​

 Dişileri hem sıcak havalarda hem de doğumdan sonra çok tüy döken Pomeranian Boo cinsinin erkekleri ise, senede bir defa tüy dökmektedir. Bu nedenle özellikle dişiler için düzenli fırçalama önem arz etmektedir.

 Pomeranian Boo cinsi köpekler gerektiği zaman yıkanmalıdır. Aksi takdirde sıklıkla yıkanması tüy ve derilerine zarar vermektedir. Banyo yaptırırken kulakları ve göz kenarları mutlaka temizlenmelidir.

 Bu cins köpeklerin bakım konusunda en önemli yerlerinin başında dişleri gelmektedir. Haftada en az 3 veya dört gün fırçalanması gerekmektedir, ideal olanı ise her gün fırçalanmasıdır.

 Tüylerinin çok ve sık olmasından dolayı, özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen bit ve pire olaylarına karşı, ilaçlama ve tasma gibi korunma önlemleri alınmalıdır.

 Tıraşa çok ihtiyaçları olmamaktadır.

 Kalp rahatsızlıkları, diz kapağı çıkığı, deri hastalıkları, diş kaybı ve göz iltihaplanmaları en çok görülen rahatsızlıklardandır.

POMERANİAN BOO KARAKTERİ

Evlerde sıklıkla görülmeye başlayan Pomeranian Boo karakteri açısından da tercih edilmektedir. En önemli karakteristik özellikleri arasında; meraklı, sadık, inatçı ve dominant olmaları gelmektedir. Çok oyuncu olan bu cinsin en kötü huylarının başında ise yemek seçmesi ve başına buyruk olması gelmektedir.

Eğer sizde Pomeranian sahiplenmek isterseniz; Satılık Pomeranian adresine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir