Pug Mops Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Çin asıllı olan Pug Mops uyumlu yapısından dolayı süs köpeği olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle ana vatanı olan Çin‘de Pug Mops besleme oranı oldukça yüksektir. Günümüzde tamamıyla evcil hayvan olarak düşünülen Pug Mops eski zamanlarda bekçi köpeği ve iz sürücü olarak da kullanılmıştır.

PUG MOPS ÖZELLİKLERİ

Arkadaş canlısı olan Pug Mops özellikleri bakımından evde kolaylıkla bakılabilecek ırklar arasında yer almaktadır. Küçük cüsseli köpek ırkları arasında bulunmaktadır. Yaşam süresi ortalama 12-15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Dişi ya da erkek Pug Mops’ların ağırlıkları açısından pek farkları bulunmamaktadır. İki cinste 6-8 kilogram arasında ağırlığa kavuşmaktadır. Vücut yapıları hızlı şekilde kilo almaya uygundur. Irk olarak gümüş, siyah ve kahverengi renkte olabilmektedir. Büyüme performansı bakımından da erkek ve dişiler arasında fark bulunmamaktadır. İki cinste aynı büyüklüğe ulaşmaktadır.

PUG MOPS BAKIMI

Birçok köpek ırkında olduğu gibi Pug Mops bakımı konusunda da belirli işlemlerin rutinler halinde tekrarlanması gerekir. Özellikle de tüy dökmeye meyilli bir ırk olmasından dolayı tarama işlemi ihmal edilmemelidir. Fakat aynı zamanda kısa tüylere sahip olması temizlenmesini kolaylaştırmaktadır. Yüzünde bulunan kırışıklıkların araları sürekli olarak losyonla nemlendirilmelidir. Tombullaşmaya meyilli olduğundan yeme programını sürekli kontrol altında tutmak gerekmektedir. Irksal özelliklerinden dolayı göz kusurları ve nefes problemleri yaşayabilmektedir. Kontrollerinin düzenli yapılması sayesinde bu tarz sıkıntılar önemli hale gelmemektedir.

PUG MOPS KARAKTERİ

Oldukça sakin ve ortama uyumlu Pug Mops karakteri sayesinde sahibi ve etrafındaki insanlara tam anlamıyla uyum sağlamaktadır. Kendi içinde mutlu ve sevgi dolu bir yapıya sahiptir. Kendisine değer verenleri sahiplenme içgüdüsü bulunmaktadır. Sevgisini belli etmekten kaçınmaz. Uzaktan sessiz ve oturaklı gibi görünse de oyun oynamayı ve dışarıda zaman geçirmeyi çok sever. Farklı ırktaki köpeklerle iyi geçinmektedir.

Havlarken yüksek ses çıkarmadığı için apartman ortamında beslenmeye oldukça uygundur. Oldukça zeki ve yeteneklidir. Kilo almasını engellemek için sürekli olarak hareket yaptırılması gerekir. Farklı ırktaki köpeklere nazaran daha fazla uyumaktadır. Genel olarak bakımları ve karakteristik özellikleri iyidir, fakat sadece tuvalet eğitimi konusunda sahiplerini zorlarlar.

Eğer sizde bir Pug Mops sahiplenmek isterseniz; Satılık Pug adresini ziyaret edebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir