Scottish Fold Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Adından da anlaşılacağı gibi ilk kez İskoçya’da ortaya çıkan Scottish Fold cinsi kediler, doğal genetik mutasyon sonucu oluşmuş bir kedi ırkıdır. Özellikle sahip oldukları sevimlilik ve kulaklarının şekliyle dikkat çeken bir kedi ırkı olan Scottish’ler, üreticilerin dikkatini çekerek çok kısa bir zaman içerisinde yaygın bir ırk olmaya başladı.

Özellikle 1961 yılından sonra çok hızlı bir şekilde üretilmeye başlayan bu ırk, genetik olarak aktarılan kulak yapısı ile karakteristik özelliklerini iyice kazanmaya başladı. İlk başlarda şimdiki tüylerine göre oldukça kısa tüylü bir yapıya sahip olan ırk, zamanla daha uzun tüylere sahip olmaya başladı.

1971 yılında ilk defa Amerika’ya giden Scottish’ler, uluslararası kuruşlar tarafından inceleme altına alınmıştır.

SCOTTİSH FOLD ÖZELLİKLERİ

Öne ve iç tarafa doğru kıvrılmış olan karakteristik kulakları ile dikkat çeken bir ırk olan Scottish Fold özellikleri ile de başka kedi ırklarından ayrılmaktadır. Sahibine evine oldukça bağlı bir ırk olan Scottish’ler aynı zamanda oyun delisi bir kedi ırkıdır.

Özellikle çocuklarla iletişim ve dostluk kurma konusunda oldukça başarılı olan ırk, sıcak kanlı yapısı ile de dikkat çekmektedir. Hem zeki, hem sevimli hem de sıcakkanlı bir kedi ırkı istiyorsanız Scottish Fold kedileri tam size göre.

Osteokondrodisplazi adı verilen bir genetik hastalığa sahip olan bu ırk, hastalığı nedeni ile kemik ve kıkırdak aşınmasına maruz kalmaktadır. Bu yüzden acı çekmeye mahkum kedi ırkı olarak da adlandırılırlar. Genellikle duman renginde ve gri tonlarında tüylere sahiptirler.

Evine ve sahibine bağlı, oyun delisi, sessiz ve sakin, özgürlüğüne oldukça düşkün, merhamet ve şefkat sahibi bir kedi olan Scottish Fold’ların üretilmesi bazı kesimler tarafından etik olarak karşılanmamaktadır.

SCOTTİSH FOLD BAKIMI

Özel tüylere sahip olan bu ölü tüylerin toplanması ve deri yağlarının dengeli olarak dağılması için haftada ortalama 2 defa taranması gereklidir. Eğer daha uzun tüylere sahip bir kediniz varsa bu tarama işlemi daha da sık yapılmalıdır. Scottish Fold bakımı ile diğer kedilerden biraz daha farklıdır.

Kemikleri ve kıkırdakları hassas olan Scottish’lerin kilo almamalarına özen göstermelisiniz. Eğer böyle durumla karşılaşırsanız kedinize diyet yaptırmanızda yarar vardır.

SCOTTİSH FOLD KARAKTERİ

Zekaları itibari ile eğitilmeleri oldukça kolay olan Scottish Fold karakteri ile de oldukça sempatik ve insanlarla iletişim kurmaya açık bir kedi ırkıdır. En büyük karakter özelliği ise sahibini kendisi seçmesidir. Aynı zamanda oyuncu bir karaktere sahiptirler.

Eğer sizde bir Scottish Fold cinsi kedi sahiplenmek isterseniz; Satılık Scotttish Fold adresine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir