Yavru Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Kediler en sevimli evcil hayvanlar arasında yer almakta ve kedi yavruları ise çok daha sevimli olmaları ile her insan tarafından sevilmektedirler. Yazımızın detaylarında yavru kediler nasıl beslenmelidir sorusuna yanıtlar vereceğiz. Bir kedi sahiplenmek istediğinizde bu eğer bir yavru kedi ise onun bakımı ve beslenmesi çok daha fazla özen istemektedir. Bunları yapabileceğinize inanıyorsanız  yavru kedi sahiplenmelisiniz.

Kediyi sahiplendiğinizde eğer annesinden ayrıysa onun anne sütü alması mümkün olmadığından süt tozu ile beslemeniz doğru olacaktır. Özellikle 6 haftadan küçük olan yavru kediler mutlaka kediler için hazırlanmış özel süt tozu ile beslenmelidirler. Bu süt tozunu aldıktan sonra onu sulandırmalı ve ardından da yavru kedinin kaç haftalık olduğuna bağlı olarak enjektör ya da biberon ile beslemelisiniz.

Yavru Kediye Mama Nasıl Yedirilir?

Yavru kedinizi beslerken onun çok küçük olduğunu ve midesinin de hassas olduğunu bilmeli ve bunun için de 6 saat aralıklar ile bir günde 4 defa olacak şekilde beslemelisiniz. Süt tozunu sulandırdıktan sonra onu yavaşça vermeli asla biberonu sıkarak asla çabuk içmesi için ısrarcı olmamalısınız. Biberonu sıkmanız halinde süt yavru kedinizin boğazına ve akciğerine kaçabilir ve boğulmasına neden olabilir. Bu ihmal edilmemesi gereken bir noktadır sabırla yavaş yavaş bebek besler gibi yavru kedinizi beslemeniz gerekmektedir.

Yavru kedi sütünü içtikten sonra gaz olması halinde sancılanabilir ve huzursuz olabilir bu durumda ise bebek gazı çıkartır gibi yavru kedinin sırtını yavaşça ovalayarak gazını çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Yavru kediniz yeterli büyüklüğe gelene kadar mama vermemeli ve sütü de mama kabına koyarak vermemeli mutlaka biberon ile beslemelisiniz.

Sokakta ki Yavru Kedilere Nasıl Yardım Edilmelidir?

Bir hayvan sever olarak sokakta annesi tarafından terk edilmiş bir yavru kedi gördüğünüzde onu beslemeniz hayatta kalması için yeterli olmayacaktır. Bunun yanında onun henüz vücut sıcaklığının düşük olması nedeniyle vücut ısınının normal hale gelmesi için onu ısıtmalısınız. Kediyi ısıtmak için bir battaniyeye sarmalısınız. Çok küçük yavru kediler için battaniyenin üzerine bir de sıcak su torbası koyabilirsiniz. Bu şekilde vücut ısısını ayarladıktan sonra da beslemesini yaparak hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir