Yavru Kedilerde Süt Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kediler çok sevimli canlılar olmalarının yanında yavruları ise çok daha sevimlidirler ve onları neredeyse tüm insanlar severler. Yazımızın detaylarında yavru kedilere süt tozu nasıl verilir ve verilmeli midir konu başlıklarına değineceğiz. Özellikle bahar aylarında dışarda çok sayıda yavru kedi görmeniz mümkün olmaktadır. Annesi tarafından terk edilmiş ve anne sütü alamayan yavru kedilerden birini sahiplenmek istediğinizde bu yavru kedinin beslenmesi için süt tozu kullanmanız gerekmektedir. Süt tozu kullanılmasının nedeni ise anne sütüne en yakın olma özelliğinin bulunmasıdır.

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Yavru kedi denildiğinde bu kedi 6 haftadan küçük olması halinde özel bakım yapılması şarttır ve bu küçüklükte bir yavru kedi sahiplenecekseniz ona özel bakım göstereceğinizi de bilmelisiniz. Anne sütü içmesi gerektiği zamanlarda bundan mahrum kalmış olan yavru kedinize onlar için hazırlanmış olan süt tozundan vermeniz gerekmektedir. Bu özel süt tozunun sulandırılarak yavru kediye verilmesi gerekmektedir. Besleyici değeri yüksek olan süt tozu kedinin gelişiminde etkili olacaktır.

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de hızlı ve doğru gelişim için anne sütü önem taşımaktadır. Bu nedenle yavrunun en az 6 haftalık olana kadar annesinin yanında olması ve onun sütünü alması gerekmektedir. Bu gerçekleşmediği takdirde süt tozu verilebilmektedir. Kediler için özel olarak hazırlanmış olan süt tozu zenginleştirilmiş içeriği ile yavru kedinin alması gereken vitamin ve mineralleri barındırmaktadır.

Yavru Kedi Hangi Aralıklar ile Beslenmelidir?

Yavru kedinin küçük olduğu unutulmamalı ve onun küçük hassas midesinin de aşırı beslenmeyi kaldıramayacağı bilinmelidir. Bu nedenle kilogram başına 50 mililitre olacak şekilde günde en fazla 4 defa beslenmesi gerekmektedir. Bu oran aşılmamalı ve yavru kedi için aşırı beslenme yapılmamalıdır. Küçük olan yavru kedinin mama kabından beslenmesi ise bu aşamada mümkün olmaz ve onu çok küçük ise enjektörle biraz daha büyük ise de biberon ile beslemeniz gerekmektedir.

Bu şekilde besleyerek onun yeterince büyümesini sağlayabilir ve ardından da yeterli büyüklüğe geldiğinde kedi maması ile beslenmesine geçebilirsiniz. Yavru kedi sahiplenerek annesiz kalmış bu şirin hayvanların sokakta karşılaşacakları çeşitli tehlikelerden kurtulmasını ve onun bir yuvası olmasını sağlayabilir aynı zamanda evinize neşe katabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir